Třem členům rady Českého rozhlasu skončil mandát

Praha - Rada Českého rozhlasu má ode dneška pět místo dosavadních osmi členů. Třem radním, Marii Ptáčkové, předsedovi Jiřímu Florianovi a Pavlu Hazukovi, vypršel mandát. Rozhlasové radní jmenuje na šest let Poslanecká sněmovna, která ale bude o doplnění rady zřejmě rozhodovat až po květnových volbách. Do rady podle serveru Digizone.cz chtějí znovu kandidovat Florian a Hazuka, Ptáčková již nemůže, protože byla v radě opakovaně.

Snížení počtu členů by mohlo znemožnit volbu nového generálního ředitele na místo Richarda Medka, který podal rezignaci. Ředitele totiž musí zvolit dvě třetiny všech radních, kterých je ze zákona devět. Do zvolení nového ředitele rozhlas povede programový ředitel Peter Duhan. Nominace na nového ředitele mohou zájemci podávat do konce dubna.

Medek, kterému rada nedávno neschválila návrh organizační struktury, byl po svém loňském zvolení dlouhodobě nemocný. Již koncem října, necelý měsíc po nástupu do funkce, byl hospitalizován, o důvodech média jen spekulovala. Doporučením lékařů zdůvodnil i svou rezignaci.