Cesta transsibiřskou magistrálou: Připojte se, odjíždíme!

Moskva – Google nabízí pro uživatele svých internetových stránek nový zážitek. Ruská odbočka internetového gigantu zprovoznila virtuální verzi 9300 kilometrů dlouhé cesty transsibiřskou magistrálou. Zájemci o poznání přírodních krás ruského severu si tak nemusí kupovat drahou jízdenku, místo toho stačí zapnout počítač. Společný projekt Googlu a ruských železničních drah dokáže zprostředkovat reálný zážitek cestujících a rovněž přináší podrobnosti o trase či okolních památkách

„Chceme ukázat krásy Ruska. A také předvést lidem, že díky moderním technologiím jsou možné věci, které ještě před třemi lety nebyly,“ uvedl obchodní ředitel ruského Googlu Konstantin Kuzumin. Každý tak nyní může z pohodlí svého křesla nastoupit do transsibiřského expresu. Krajina před očima virtuálního cestujícího ubíhá v reálném čase od nástupiště na moskevském nádraží až do konečné ve Vladivostoku.

Pouze ve dne

Cestující se může obrátit i na virtuálního průvodce, který mu ukáže nejdůležitější památky poblíž magistrály. Doplňkem jsou i realistické zvuky vlaku nebo ruská hudební klasika. „Pomůže to turistům, kteří budou chtít cestovat do Vladivostoku, aby se podívali na trasu, kterou chtějí jet,“ věří novému projektu jeden z cestujících. Nevýhodou virtuálního cestování je ale fakt, že Google nabízí svým pasažérům pouze denní záběry. Experti totiž nafilmovali celkem 150 hodin materiálu za 30 dní na podzim loňského roku. 

Transsibiřská magistrála je v provozu od roku 1925. Virtuální cesta se sice originálu nevyrovná, ale mohou se na ni vydat ti, kdo nechtějí platit za jízdenky. Cena za tu jednosměrnou se pohybuje zhruba od čtyř tisíc dvou set korun do dvanácti tisíc sedmi set.

Počátek transsibiřské magistrály
Počátek transsibiřské magistrály
Více fotek
  • Počátek transsibiřské magistrály autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1459/145892.jpg
  • Výhled z okna virtuálního vlaku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1459/145890.jpg