Zprávy na internetu jsou v USA oblíbenější než tisk

Washington - Obyvatelé Spojených států už čtou raději zprávy na internetu než v novinách. Vyplývá to z čerstvého průzkumu nevládní organizace Pew Research Center. Podle ní jsou v USA zprávy dostupné na internetu třetím nejpopulárnějším zdrojem zpravodajství po zprávách lokálních i celonárodních televizních stanic. Zájem o webové zpravodajství vydavatelé tištěných zpráv pocítili a mnozí z nich proto museli ve svých redakcích propouštět. Z ekonomických problémů se deníky chtějí dostat pomocí zpoplatnění přístupu ke svým zprávám na internetu.

Zpravodajství na lokálních televizních kanálech sleduje pravidelně 78 procent lidí, zprávy celonárodních televizních stanic jako CNN nebo NBC 71 procent lidí a zprávy na internetu čte pravidelně 61 procent lidí. Počet pravidelných čtenářů zpráv v novinách klesl na 50 procent.

„(Američané) většinou nemají pouze jeden oblíbený server, ale ani nehledají donekonečna. Většina čtenářů zpráv on-line pravidelně sleduje několik serverů,“ uvedla Amy Mitchellová, která průzkum koordinovala.

Majitelům novin v USA ale i celosvětově v poslední době klesají tržby, jejich problémy ještě znásobila hospodářská krize. Velké deníky jako Chicago Tribune nebo San Francisco Chronicle kvůli tomu byly nuceny propustit mnohé zaměstnance.

Za zprávy se bude platit

Majitelé některých novin proto začínají zvažovat zpoplatnění zpráv na svých zpravodajských serverech, které dřív bývaly spíše doplňkovou službou k „papírovému“ vydání novin. Průkopníkem je v tomto směru mediální magnát Rupert Murdoch. Ten loni oznámil, že do léta hodlá zavést nějaký druh poplatků na webové verze svých listů včetně britských The Times, The Sunday Times a News of the World. O zpoplatnění zpráv uvažují i provozovatelé některých českých serverů.

Internetová verze deníku The Times
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24