Češi sledovali olympiádu ve dne v noci

Praha - Olympiáda ve Vancouveru se těšila po celou dobu konání mimořádnému zájmu diváků. Jako výjimečnou vnímali kanadskou olympiádu čeští fanoušci, a to nejenom kvůli medailím. Miliony jich pravidelně ponocovaly a sledovaly Českou televizi. Také sázkaři utratili víc než u předchozích her. Naopak sportbary byly poloprázdné. Rekordy lámal i olympijský web. Celkovou návštěvnost předchozího turínského speciálu překonal už za tři dny.

Druhé zlato Sáblíková vybojovala v době, kdy v Česku bylo před půlnocí, přesto závod vidělo víc než milion a půl diváků. Rekord padl při hokejové bitvě Česko - Rusko. „Tento hokejový zápas sledovalo víc než dva miliony tři sta tisíc diváků,“ uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha. Bronzová patnáctka Lukáše Bauera je třetí i v žebříčku nejsledovanějších přenosů z Vancouveru.

Olympijské žně měly sázkové kanceláře. Za necelé tři týdny Češi prosázeli kolem 400 milionů. Dvě třetiny všech sázek šly na hokej. „Nejvíc se u nás vsadilo na duel Česko – Slovensko s 8 miliony korun.“ Menší radost udělala olympiáda provozovatelům sportbarů. Plno bylo jen málokde. A když už, tak jen na zápasy českých hokejistů. Za poloprázdné sportbary mohl hlavně časový posun v dějišti olympiády, sázkařské rekordy Češi lámaly především kvůli sázkám po internetu.

Jiří Janeček, generální ředitel ČT:

„Potěšili mě zejména, že jsme vysílali v tak velkém objemu v HD kvalitě, čili ve vysokém rozlišení, a že jsme to ohromné časové pokrytí zvládli s velmi malým počtem lidí, ve Vancouveru jich bylo tuším dvacet sedm.“

Poslední olympijský víkend lákali hlavně Bauer, Záhrobská a hokej

V neděli 28. února, kdy boje o medaile vrcholily, měla ČT2 v celodenním podílu na publiku téměř pětinu televizního trhu (18,01 %). Velký zájem projevili diváci zejména o vystoupení českých reprezentantů Šárky Záhrobské a Lukáše Bauera. Značnou sledovanost mělo také hokejové finále, v němž se střetly celky Kanady a USA.

Boj Šárky Záhrobské o olympijskou medaili si v pátečním prvním kole slalomu nenechalo ujít v průměru 471 tisíc dospělých (sledovanost 5,3 % při podílu na publiku 13,02). Ve druhém kole přilákala česká slalomářka k obrazovkám v průměru již 875 tisíc diváků (sledovanost 9,9 % při podílu na publiku 34,61 %). Její úspěšnou pouť za bronzovou medailí zhlédl ve druhém kole slalomu žen alespoň tři minuty kontinuálně 1 milion 289 tisíc diváků.

V neděli 28. února vysílala ČT2 od 18:27 hodin běh mužů na 50 kilometrů, kde byl českým želízkem lyžař Lukáš Bauer. Zájem českých fanoušků o jeho vystoupení byl obrovský. U televizních obrazovek mu fandilo alespoň tři minuty kontinuálně 2 miliony 742 tisíc dospělých. Průměrná sledovanost běžeckého maratonu byla 1 milion 187 tisíc dospělých (sledovanost 13,4 % při podílu na publiku 28,92 %).

Finále olympijského hokejového turnaje ve Vancouveru mezi Kanadou a USA si v neděli večer na ČT2 nenechalo ujít v průměru 918 tisíc diváků (sledovanost 10,4 % při podílu na publiku 30,83 %). Napínavé finále, v němž získali Kanaďané nejcennější kov až po vítězné brance vstřelené v prodloužení, si vychutnali zejména muži. V průměru to bylo 39,39 % ze všech přítomných diváků, kteří v danou dobu zasedli u svých televizorů (sledovanost 13,9 % – v průměru 600 tisíc dospělých mužů).

Lukáš Bauer
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš