Česká Florena koupila slovenský deník Pravda

Bratislava - Česká společnost Florena koupila od britské mediální skupiny Daily Mail & General Trust vydavatelství Perex, které vydává slovenský deník Pravda. Prodej zprostředkovala finanční skupina J&T, jež by mohla Perex později ovládnout. Informoval o tom mluvčí J&T Maroš Sýkora. Kupní cena nebyla zveřejněna. Florena kromě Perexu získala také vydavatele inzertního deníku Avízo.

„Když jsme zaregistrovali zájem britských majitelů prodat Pravdu a Avízo, identifikovali jsme to jako zajímavou investiční příležitost. V mediích vidíme velký potenciál,“ uvedl jeden ze zakladatelů J&T Ivan Jakabovič. V budoucnosti by skupina J&T mohla Perex ovládnout, protože v rámci transakce získala právo na jeho koupi od Floreny.

Do skupiny J&T v minulosti patřila i slovenská televize Joj, kterou provozuje Mac TV. Zákon o vysílání však zakazuje, aby byli vysílatelé majetkově propojeni s jakýmkoliv vydavatelem celostátního periodického tisku. „Žádná ze společností zainteresovaných v transakci není napojená na společnost Mac TV,“ uvedl Sýkora.

Pravda patří k ostrým kritikům současné slovenské vlády, premiér Robert Fico jejím redaktorům nechce odpovídat na otázky. Opakovaně přitom kritizoval dosavadní britské majitele deníku. Jejich předkové se totiž podle něj v minulosti hlásili k Adolfu Hitlerovi.

Britský koncern získal 99,94 procenta akcií vydavatelství Perex v červenci 2006. V té době byla Pravda po bulvárním listu Nový čas druhým nejčtenějším slovenským deníkem. Její prodej činil zhruba 73 000 kusů denně. V polovině listopadu 2008 změnila Pravda formát a přešla na celobarevný tisk. V žebříčku prodejnosti však klesla na čtvrté místo. Loni její prodej činil v průměru 51 121 kusů denně.