Microsoft v Evropě nabízí volbu webového prohlížeče

Brusel - Americká softwarová společnost Microsoft dá do poloviny května zhruba stovce milionů počítačových uživatelů v Evropě možnost vybírat si mezi konkurenčními internetovými prohlížeči. Novinku začal Microsoft rozesílat do počítačů s operačním systémem Windows tento měsíc. Když se po jejím natažení do počítače uživatel přihlásí, počítač ho dotazovacím oknem vyzve, aby si vybral a instaloval jeden či více z nabídky 12 prohlížečů. Evropská unie dnes uvedla, že opatření je součástí dohody, kterou s firmou uzavřela ve sporu o dodržování pravidel hospodářské soutěže.

Podle rivalů bylo nefér, že Microsoft prosadil do většiny počítačů na světě svůj prohlížeč Internet Explorer. EU od poslední protimonopolní kauzy upustila poté, co firma slíbila, že nabídne k výběru alternativní prohlížeče.

Podnik původně na vyšetřování Evropské komise odpověděl návrhem, podle něhož by ve svém klíčovém produktu žádný prohlížeč nenabízel. S tím komise nesouhlasila, a firma tak přišla s nabídkou instalovat do operačního systému přímý přístup k 12 prohlížečům.

Komise přijala poslední návrh Microsoftu v polovině prosince. Microsoft již kvůli porušování antimonopolních pravidel zaplatil na pokutách 1,68 miliardy eur (zhruba 43,3 miliardy Kč).