OVM Speciál se přesouvají do Pardubic

Seriál předvolebních Otázek Václava Moravce se bude ve středu 3. března vysílat z Pardubic. Voliči mohou přijít do Domu kultury Dukla, aby zde začali s úvahou, koho budou koncem května volit. Vstup na předvolební debatu za účasti publika je až do naplnění sálu volný.

Pardubický kraj je třetím nejmenším krajem podle počtu voličů. V současné dolní sněmovně Parlamentu České republiky hájí zájmy svých stran, ale také voličů a občanů z Pardubicka 10 poslanců. Je to relativně dost vysoký počet, jedna dvacetina celé sněmovny. Jedním z důvodů je, že voliči z Pardubického kraje jsou disciplinovaní, k minulým volbám v roce 2006 jich totiž přišlo volit 274 984 z celkového počtu 408 177. To je 67,37 procenta, tedy 3 procenta nad celostátním průměrem. Občanští demokraté v Pardubickém kraji získali 4 poslanecké mandáty, stejný počet mandátů mají i sociální demokraté, jeden pak komunisté a lidovci. Straně zelených dalo svůj hlas více než 17 tisíc voličů, to však ani na jeden poslanecký mandát nestačilo.

Diskutovat se bude na téma: ekonomika „versus“ ekologie; výstavba spalovny; fotovoltaika a další alternativní zdroje energie; trvale udržitelný rozvoj; úspory spotřeby energie; vodní doprava; superzakázka na odstranění ekologických škod atd.

Hlavními hosty budou krajští lídři politických stran, které překročily hranici 5 procent (určení na základě dvou nezávislých sociologických průzkumů zpracovaných do volebního modelu):
poslanec PS PČR Miroslav Váňa (ČSSD)
poslanec PS PČR Daniel Petruška (ODS)
poslanec PS PČR Václav Snopek (KSČM)
poslanec PS PČR Pavel Severa (TOP 09)
architekt Miroslav Petráň (Věci veřejné)
první náměstek hejtmana kraje Roman Línek (KDU-ČSL)
sociální antropoložka Lucie Horváthová (Strana zelených).

V debatě vystoupí i osobnosti Pardubického kraje: Zbygniew Czendlik, kněz; Jarmila Stibicová, signatářka Charty 77; Jaromír DUŠEK, odborový předák

ČT24 ve středu 3. března ve 21:00 hod.

Pardubické náměstí
Pardubické náměstí