Rozhlasoví odboráři vyzvali členy Rady ČRo, aby odstoupili

Praha - Rozhlasové odborové základní organizace (ROZO) vyzvaly členy Rady Českého rozhlasu, aby odstoupili. Důvodem má být „soustavná destabilizace Českého rozhlasu“. Odboráři se zároveň obrátili na poslance, aby radu odvolali pro neplnění úkolů, které jí ze zákona náleží. Předsednictvo rady na dnešním zasedání zásadně odmítlo nepřímé nařčení ROZO z porušení zákona. „Vyzýváme členy Rady ČRo, aby v důsledku soustavné destabilizace Českého rozhlasu, v důsledku rozhodnutí, která jsou výsměchem a očividnou arogancí jak ve vztahu ke koncesionářům, tak k těm, kteří program Českého rozhlasu vytvářejí, ze svých funkcí odstoupili,“ stojí v prohlášení, o němž informoval předseda ROZO Jiří Hubička.

Podle odborářů by kvalitně fungující veřejnoprávní rozhlas neměl být nadále pouhou kartou v „parciálních hrách a utilitárních zájmech“ moci chtivých skupin. Odstoupení posledního generálního ředitele ČRo Richarda Medka z funkce podle nich završilo praktické bezvládí, které v ČRo panuje už více než rok.

Rada kritiku odmítá

Rada odmítá tvrzení ROZO, že rozhodnutí Rady ČRo jsou „výsměchem a očividnou arogancí“. „Hubička ani ve svém dopise Radě ČRo z 2. března, ani v prohlášení ROZO, které předal dnes ČTK, uvedená tvrzení nedoložil,“ píše ve svém prohlášení rada. Předsednictvo rady zároveň uvedlo, že na další skutečnosti uvedené v dopise Hubičky z 2. března nebude reagovat, protože si není jistá, zda obsah dopisu byl výsledkem hlasování výboru ROZO či jen osobní iniciativou Hubičky.

Ke kritice ROZO rekonstrukce budovy ČRo rada uvedla, že bývalé vedení rozhlasu mnohokráte kritizovala, a to nejen kvůli problémům s rekonstrukcí historické budovy ČRo na Vinohradské třídě, ale i pro další manažerská selhání tehdejšího generálního ředitele rozhlasu Václava Kasíka, kterého z funkce odvolala.

Rada ČRo k otázce nových smluvních podmínek odstupujícího ředitele uvedla, že Medek je radě předložil ještě před vlastní volbou generálního ředitele a rada na všechny jeho požadavky přistoupila. „To, co se v prohlášení ROZO uvádí jako zlatý padák, je ve skutečnosti konkurenční doložka, kterou připravila kancelář generálního ředitele ČRo analogicky podle konkurenční doložky generálního ředitele České televize,“ uvedla rada ve svém prohlášení s tím, že nikdo ze členů rady nemohl předvídat, že Medek nedokončí své šestileté funkční období a kvůli nemoci bude rezignovat.

Medek odstoupil ke konci února ze zdravotních důvodů. Kvůli pochybením při rekonstrukci přišel loni v létě o místo předchozí ředitel ČRo Václav Kasík, kterého Medek v září nahradil. Odboráři radu kritizují i za to, že Medkovi věnovala zlatý padák v situaci, kdy jsou zaměstnanci stavěni před nezbytnost šetřit finančními prostředky, jež pocházejí z koncesionářských poplatků. 

Odboráři dodali, že veřejnoprávní rozhlas i za těchto podmínek funguje plynule a kvalitně dál. Situace navozuje otázku, zda tedy ČRo generálního ředitele vůbec potřebuje, uvedli odboráři.


Podle pátečních Hospodářských novin dostal Medek, který z funkce ke konci února odstoupil ze zdravotních důvodů, odstupné ve výši svých deseti platů, tedy dohromady 1,5 milionu korun. Medek byl přitom ve své funkci pět měsíců a tři měsíce z toho promarodil, připomněl deník. Hospodářské noviny rovněž uvedly, že rozhlasoví radní zanesli Medkovi do jeho smlouvy doložku o odstupném, podle které nesmí dalších deset měsíců pracovat pro konkurenci, teprve 10. února. Tedy pouhé dva týdny předtím, než Medek oznámil, že kvůli zdraví ve funkci končí.