Kocáb kritizoval pořad Před 25 lety. Je to jako zprávy z třetí říše, řekl

Praha - Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb, který je ve vládě za Stranu zelených, kritizoval Českou televizi kvůli vysílání zpráv z doby před 25 lety. V prohlášení uvedl, že počínání ČT je stejně neobhajitelné, jako kdyby německá televize denně vysílala týdeníky z období třetí říše s projevy Hitlera či dalších nacistických představitelů. ČT, která zpravodajství z doby před 25 lety vysílá už tři roky, na Kocábovy výroky odmítla reagovat.

„Jsem zneklidněn každodenní masáží komunistickými zprávami z doby před 25 lety, které jsou vysílány jen tak, bez odborného uvedení do historického kontextu,“ napsal Kocáb, podle něhož je potřebné si uvědomit, že toto zpravodajství vytvářeli profesionálové komunistické propagandy, aby vyvolali dojem, že se stát spravedlivě postará o všechny a že každý problém strana a vláda vyřeší.

Kocáb si myslí, že tyto zprávy vyvolávají jedině „nezdravý resentiment a volání po silném a všeobstarávacím státu“, lidé by však neměli zapomínat, že totalitní komunistický systém občany utlačoval a perzekuoval.


Rozhodnutí vysílat zpravodajství z dob totality je podle ministra stejně absurdní a neobhajitelné, jako kdyby dvacet let po konci II. světové války německá televize každodenně vysílala týdeníky z období třetí říše, přinášející projevy Hitlera, Goebelse, Himmlera, Göringa nebo Heydricha.
„Naše německé sousedy ovšem nic takového ani nenapadlo,“ upozornil Kocáb.

Mluvčí ČT Ladislav Šticha webu ČT24 řekl, že veřejnoprávní televize se k prohlášení ministra pro lidská práva nebude vyjadřovat. „ČT nehodlá přispívat k pokračujícímu parazitování některých politiků na mediální atraktivitě České televize před volbami do Poslanecké sněmovny,“ vysvětlil Šticha.

Pořad Před 25 lety se vysílá každý den na ČT24 vždy před hlavní zpravodajskou relací Události.

Česká televize
Česká televize