Seznamte se s hmyzem. ČT začne vysílat Kapitolky o havěti

Praha - Ukázat život hmyzu je hlavním cílem nového desetidílného seriálu České televize. Spolupracovali na něm odborníci z Akademie věd a má oslovit především děti. Úvodní část je zaměřena na život na louce, další pak jednotlivě na vybrané hmyzí druhy. Kapitolky o havěti bude ČT vysílat od konce března, každou středu ve tři odpoledne.

Podle Františka Sehnala z Akademie věd má seriál přiblížit svět kolem nás. „Pokud budeme přírodu ničit, zničíme sami sebe. Abychom ji mohli chránit, musíme ji alespoň trochu rozumět,“ říká.

Na kapitolkách o havěti spolupracovali největší kapacity v oboru. Museli najít kompromis: nezjednodušovat a přitom být srozumitelní i dětem. „Jsme zvyklí používat odborné termíny, protože víme, co to znamená. Tady jsme je museli všechny vysvětlovat nebo je vypustit,“ tvrdí Petr Doležal z biologického centra AV ČR.

Na obrazovce se objeví například životní cyklus hrobaříků, kteří kladou vajíčka do mrtvolek drobných obratlovců. A také kůrovec, potápník, vosy i motýly. Největší problémy při více než ročním natáčení v přírodě byly třeba s komáry. „Některé záběry se pořizují těžko, když máte čekat, třeba jak pavouk zaútočí na konkrétní kořist,“ vysvětluje František Weyda z Akademie věd.

Moucha na kameni
Moucha na kameni