V Česku startuje televize v mobilu

Praha - Na českém trhu startuje první aplikace, která umožňuje držitelům telefonů iPhone i tabletu iPad přehrávat přímo ve svém přístroji živé video televize. Informovaly o tom Lidové noviny. Aplikaci představuje česká multimediální společnost Mediawork, zaměřená na technologické novinky, jež je tzv. startup firmou vzešlou z inkubátoru ČVUT. Uživatelé by tak měli získat možnost sledovat jednoduše bez použití počítače nebo jiného nosiče vybrané televizní kanály ve svém mobilu.

„V českém prostředí si zatím prvenství v novém mediálním oboru zajistila zpravodajská televize Z1, která spustila živé vysílání pro mobilní telefony v uplynulém týdnu. Brzy ji budou následovat další,“ řekl Radek Novotný ze společnosti Mediawork. Jména dalších televizních stanic však společnost zatím nesdělila.

Nová aplikace je vlastníkům telefonu iPhone či tabletu iPad k dispozici bezplatně, uživatel platí pouze za připojení k internetu. Vlastní aplikace je financována z rozpočtu televizí, jejichž program přenáší. Na televizích také záleží, zda pro aplikaci zpřístupní svůj kompletní videosignál včetně reklamních bloků nebo jen jeho část a bez reklam.

V případě, že televize vysílá ve svém programu i některé exkluzivní dokumenty, pro něž nemá zakoupena vysílací práva pro internet, objeví se v telefonu zpráva, že z licenčních důvodů nelze video spustit. Podobnou službu nabízejí v zahraničí držitelům iPhone a iPad například společnosti CNN nebo BBC.

Steve Jobs představuje iPad
Steve Jobs představuje iPad