Cenu festivalu v Jihlavě získal dokument Maura Andrizziho

Jihlava - Cenu 12. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě za nejlepší světový dokument získal v sekci Opus Bonum argentinský režisér Mauro Andrizzi za Krátké filmy z Iráku. Nejlepším snímkem střední a východní Evropy se stal Květinový most, který natočil režisér Thomas Ciulei. Nejlepším českým dokumentem je podle porotců Ivetka a hora od Víta Janečka. V nové kategorii experimentálních filmů zvítězila režisérka Elke Groenová s dokumentem Noční ticho.

Ceny byly předány na dnešním závěrečném ceremoniálu v jihlavském Domě kultury odborů. Jihlava hostí festival dokumentů od pátku. Projekce pokračuje ještě ve středu 29. října. Ve čtyřech soutěžních sekcích se o přízeň odborných porot ucházela celkem stovka dokumentů.

Ke třem tradičním soutěžím letos přibyla nová sekce s názvem Fascinace pro experimentální dokumenty. Snímek Krátké filmy z Iráku dokumentuje netradičním způsobem válečné události v této zemi. Záběry jsou natočeny převážně mobilními telefony, původně byly pořizovány pro rodinu, přátele či spolubojovníky. Někteří lidé drželi kameru-mobil i v posledních okamžicích svého života.

Dokument Květinový most zvítězil v sekci Mezi moři, která je určena pro snímky střední a východní Evropy. Mapuje život rodiny v chudé moldavské vesnici. Snímek Ivetka a hora, který získal nejvyšší ocenění v sekci Česká radost, přibližuje příběh dívek z východoslovenské vesnice, které měly náboženské zjevení. Rakouský dokument Noční ticho, vítěz sekce Fascinace, dává do protikladu věčnost hor a pomíjivost lidských hodnot.

Porotci udělili i dvě zvláštní uznání, a to estonskému snímku Revoluce, která nebyla a také českému dokumentu Pokus o duchovní nápravu opraváře televizí Josefa Lávičky v devíti obrazech. Během šesti festivalových dnů se v programové nabídce objeví rekordních zhruba 260 dokumentů v 17 programových sekcích. Součástí festivalu jsou neformální diskuse s tvůrci a bohatý doprovodný program.

Letošním hlavním hostem byl Frederick Wiseman, žijící legenda amerického dokumentárního firmu a proslulý kritik amerických státních institucí. Tento umělec v pátek převzal v Jihlavě Cenu za celoživotní přínos světové kinematografii.

V minulém roce navštívilo svátek dokumentů v Jihlavě na 25 000 diváků, letošní účast bude zřejmě ještě vyšší. Celoročně si mohou filmoví příznivci stahovat množství dokumentů na webovém portálu doc-air, který bude od příštího roku napojen na čtyři partnerské festivaly v Evropě.