Srpnové Anglické jahody přicházejí do kin

Praha - Slavnostní premiérou dnes vstoupil do distribuce nový česko-ukrajinský filmu režiséra Vladimíra Drhy a scenáristy Martina Šafránka  Anglické jahody. Hvězdně obsazený snímek nabízí netypický pohled na události srpna 1968 nejen z perspektivy několika obyčejných obyvatel Prahy, ale i ruských vojáků. Snímek vznikl ve spolupráci s Českou televizí, zítra mohou diváci od 19:40 na ČT2 zhlédnout krátký film o natáčení.

Režisér Vladimír Drha i herečka Nina Divíšková se shodují na tom, že srpnové události byly v české kinematografii dosud upozaďovány, i po listopadu 1989 hrály pouze „vedlejší roli“. Nový film by měl i díky ústřední mladé dvojici bouřlivé události přiblížit i mladé generaci. Scénář využil historického dne 21. srpna jako výchozí situace, na jejímž pozadí se odehrává několik příběhů, především milostné drama mladého páru. Celý snímek je časově omezen právě na 21. a 22. srpen.

O čem film vypráví:

0Mladý Tomáš Sinek má odjet na sběr jahod do Anglie. 21. srpna na nádraží zjistí, že žádné vlaky nejedou. Nepovažuje ale situaci za vážnou a rozhodne se strávit čas do odjezdu dalšího vlaku se svojí dívkou Táňou. Na chatě v Davli pak potkávají zvláštního návštěvníka - dezertujícího vojáka Lebeděva, který dvojici vstoupí do života. Film sleduje i osudy Tomášovy rodiny a několika dalších osob, fatálně zasažených invazí vojsk.

Viktor Preiss o scénáři říká: „Musím prozradit, že jsem ten film ještě neviděl, ale scénář byl k oběma stranám laskavý. Je to příběh odehrávající ve třech rovinách. Není to jednoznačně jenom o okupaci, ale je to i o mladých lidech, o rodině. Skládá se z toho určitý kaleidoskop, který nelze žánrově zařadit. Doufám, že mladá generace si po zhlédnutí filmu bude moci utvořit ucelený obraz o tehdejší době.“

Režisér snímku Vladimír Drha ho doplňuje: „Představitel ruského vojáka Alexej Bardukov byl před nátáčením velice poučený. Prostudoval si snad všechno, co se okupace Československa týkalo. Hrát okupanta mu těžké nepřišlo, už proto, že jeho postava není schematická. Ti kluci, kteří tehdy v tancích dorazili, absolutně nevěděli, co se vlastně děje, kde jsou a proč jim lidé stále něco vykládají. Pohled na ty události ve filmu je dvojlomný a nikdy jednoznačný.“

Do rolí Tomáše a Táni obsadil Drha dosud neznámé studenty DAMU Ivana Luptáka a Marii Štípkovou, jinak je film plný nejen českých hvězd - vedle Viktora Preisse, Niny Divíškové nebo Pavly Tomicové zde účinkuje i „ruský Leonardo di Caprio“ Alexej Bardukov v roli ruského vojáka. O hudební doprovod filmu se postaraly skladby neodmyslitelně spjaté se 60. lety a také muzika písničkáře Tomáše Kluse.

Jahody v kinech

  • Do českých kin uvede Anglické jahody distribuční společnost Falkon v pětadvaceti kopiích.
  • V únoru se snímek objeví v deseti kopiích také v ukrajinských kinech. O premiéře v Rusku se stále jedná.
  • Jahody zahájí koncem března v Bratislavě slovenskou část Febiofestu.