Historický horor dnes na ČT

Praha - Na obrazovce České televize se po dlouhé době objeví původní snímek hororového žánru - režisér Jiří Svoboda natočil historické drama Les mrtvých. Snímek se odehrává v roce 1919 na česko-slovenském pomezí a je příběhem mladých manželů, do jejichž života osudově zasáhne nová doba a také pozůstatky první světové války. Film uvede od 20 hodin ČT1.

Magický příběh s prvky hororu má být zároveň „filozofujícím thrillerem“ - vedle divácké atraktivnosti přináší myšlenkové poselství o hrůzném dědictví první světové války, jehož výhonky zla se přenášejí do mysli lidí i v době míru. Na motivy povídky rumunského autora Gib Mihaesca napsal scénář Alois Ditrich.

„Jsem rád, že Česká televize našla odvahu snímek realizovat,“ říká režisér Jiří Svoboda. Za film Boží duha dostal od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pokutu 50 tisíc Kč za údajné brutální scény. V nizozemském Groningenu pak za stejné dílo obdržel dvě nejvyšší ocenění.

Les mrtvých se natáčel výlučně v exteriérech, v lesích okolo Brna. „Bylo to obtížné pro celý štáb, v lese je v noci vlhko a chladno,“ říká režisér. Do hlavních rolí obsadil Jana Dolanského (toho objevil pro kameru ve snímku Udělení milosti se zamítá a poté ho obsadil i do celovečerního filmu Sametoví vrazi) a slovenskou herečku Lívii Bielovič. Dále se ve snímku objeví například Milan Kňažko a Jiří Pecha.

Les mrtvých
Les mrtvých