Španělský básník Lorca bude mít vlastní hrob

Praha – Španělské úřady hodlají do konce října exhumovat hromadný hrob ze druhé světové války, v němž se nachází i tělo světoznámého básníka Federica Garcíi Lorcy. Ten se stal obětí frankistického režimu v roce 1936. Umělcovi potomci s exhumací dlouho nesouhlasili a poukazovali na to, že vláda nemá právo identifikovat některé mrtvé, zatímco tisíce ostatních zůstanou bezejmenní. Nakonec však uznali, že jejich slavný předek zasluhuje důstojnější místo odpočinku.

Exhumace těl proběhne po poměrně dlouhé době. „Předtím k tomu totiž nebyla politická vůle. Až před dvěma lety schválila vláda socialistického premiéra Zapatera zákon na obnovu historické paměti,“ vysvětlila spolupracovnice ČT ve Španělsku Lubica Zlochová. Proces exhumace bude velmi zdlouhavý. Příbuzní obětí totiž musí geneticky dokázat svou totožnost, až poté se budou moci udělat genetické analýzy mrtvých, jichž je podle iberoamerikanisty Josefa Opatrného na 115 tisíc.

Největší španělský básník je zřejmě pohřben ve společném hrobě v Alfacaru nedaleko jihošpanělské Granady. Lorca byl pro režim fašistického diktátora Francisca Franca nepohodlný. Nejen že sympatizoval s levicí, ale dokonce o sobě veřejně prohlašoval, že je homosexuál. Je o něm například známo, že si dopisoval s malířem Salvátorem Dalím.

I když básník zemřel před více než 70 lety, na jeho dílo se nezapomnělo. „Španělsko se o něj začalo zajímat už v 60. letech, avšak teprve o dvacet let později začala masově vycházet jeho díla,“ řekl Josef Opatrný. Jeho sbírky vyšly i v češtině.

Život a dílo Federica Garcíi Lorcy:

0Básník se narodil v roce 1898. Počátek třicátých let strávil ve Spojených státech a Argentině. Jeho dílo je ovlivněno rodnou Andalusií a surrealismem. Jeho nejznámějšími poetickými díly jsou Cikánská romance či Kniha písní. Lorca napsal i několik divadelních her. Úspěšnou inscenaci jeho hry Krvavá svatba uvedlo například Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích.

Federico García Lorca
Federico García Lorca