Václav Havel nejen v kostce, ale i v archivu

Praha – Dopisy, které psal Václav Havel své manželce Olze v době, kdy byl ve vězení kvůli kritice komunistického režimu, nebo divadelní hra Odcházení jsou nově volně přístupné v digitálním archivu Knihovny Václava Havla. Čtenáři mohou listovat známými i méně známými hrami, eseji, básněmi, projevy, postupně přibudou i fotografie, zvukové nahrávky a videa, která nějakým způsobem souvisí s životem prvního českého prezidenta.

Zveřejnění Havlova díla v digitální podobě ale neznamená, že by se bývalý prezident vzdal autorských práv ke svým textům. Kromě digitálního archivu lze na stránkách najít také katalog knih, které si lze v knihovně půjčit prezenčně.

Knihovna Václava Havla byla založena po vzoru prezidentských knihoven v USA. Slouží k dokumentaci, výzkumu a propagaci života, díla a myšlenek Václava Havla.

Za tímto účelem postupně shromažďuje v digitální podobě všechny dostupné materiály, které se Havla tím či oním způsobem týkají, ať už jsou to textové materiály, vzpomínky pamětníků, fotografie, artefakty, zvukové nahrávky či videa.

S cílem mapovat život a dobu Václava Havla vydává knihovna knížky, pořádá výstavy a organizuje debaty. Pro veřejnost také otevřela výstavu Havel v kostce.

Havel v kostce
Zdroj: Knihovna Václava Havla