Tři Charleyovy tety v Divadle Na Jezerce

Praha – Radek Holub, Lubomír Lipský a Jan Hrušínský se setkají v nestárnoucím komediálním představení Charleyova teta. Hru Jevana Brandona Thomase uvádí dnes v premiéře Divadlo na Jezerce s Radkem Holubem v titulní roli. „Charleyova teta je role, která se neodmítá, zvláště když mi v tomhle představení budou krýt záda dvě tety předchozí,“ tvrdí Holub. Jeho předchůdci v roli lorda Babberleyho, který se kvůli pomoci kamarádům převleče za tetičku z Brazílie – Lubomír Lipský a Jan Hrušínský – si tentokrát v alternaci zahrají sluhu Brasseta.

Lipský exceloval v roli tety v Divadle ABC v roce 1964. Celkem nastudoval deset inscenací této hry a ztvárnil v ní tři různé role. „Babberley je neobyčejně vděčná postava a člověk se na ní vydovádí. A hráli ji také vynikající herci jako Vlasta Burian či Jozef Króner,“ upozorňuje Lipský.

Neméně si ale užívá i roli sluhy Brasseta. „Hraní mě tak trochu drží na nohou. Člověk musí pořád trénovat paměť, neklesnout někde a krmit ptáčky. Musí být pořád psychicky i fyzicky aktivní a to mu divadlo umožňuje,“ vysvětlil 86letý herec.

Když se v roli tety třicet let od uvedení Thomasovy hry představil poprvé Jan Hrušínský, zahrál si Lipský pro změnu postavu advokáta Spettigua. „Charleyova teta je lehká, nesmírně veselá a příjemná komedie a ze své praxe vím, že má všechny předpoklady stát se divácky úspěšnou,“ domnívá se.

Hrušínský mu dává za pravdu: „Je to skvěle napsaná hra, plná humoru a lásky. Charleyovu tetu jsem hrál před totálně vyprodaným sálem plných 12 let. O inscenaci mám jasnou představu a mým cílem je vytvořit žánrově čisté představení, které by těšilo diváky i herce.“ Považuje prý za velký přínos, že se ve hře na jevišti objeví i Lubomír Lipský.

Studenti Charley a Jack chtějí strávit den se svými dívkami, ale tehdejší přísné mravy si žádají přítomnost důvěryhodné osoby. Shodou okolností má Charleyho navštívit bohatá teta z Brazílie. Její příjezd se nečekaně opozdí, a tak studenti vezmou vše do svých rukou. Jejich tetu v přestrojení zahraje spolužák Babberley.

2

Situaci ovšem zkomplikuje nečekaný příjezd skutečné tety a Babberleovy milované dívky Elly. Premiéru měla Charleyova teta, kterou Thomas napsal na objednávku pro svého přítele, vynikajícího herce viktoriánské doby Penleyho, v roce 1892.

V roli skutečné tety alternují Miluše Šplechtová a Valerie Zawadská, advokáta Spettigua hraje Martin Sitta a plukovníka Chesneyho Zdeněk Maryška. V příběhu plném groteskních situací dále hrají Lukáš Langmajer, Roman Štabrňák, Kristýna Hrušínská, Tereza Němcová a Alena Bazalová.

Miluše Šplechtová a Zdeněk Maryška ve hře Charleyova teta
Miluše Šplechtová a Zdeněk Maryška ve hře Charleyova teta
Více fotek
  • Miluše Šplechtová a Zdeněk Maryška ve hře Charleyova teta autor: Ivan Kahun, zdroj: Divadlo Na Jezerce http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1178/117725.jpg
  • Lukáš Langmajer, Kristýna Hrušínská, Tereza Němcová a Roman Štabrňák ve hře Charleyova teta autor: Ivan Kahun, zdroj: Divadlo Na Jezerce http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1178/117722.jpg