Hybaj ho! - z Česka ven a zase zpět

Praha – Dnešním dnem začíná v novém divadelním Studiu ALT@RT - Hala 30 v pražských Holešovicích 3. ročník festivalu česko-slovenského současného tance Hybaj ho!. Jde o jednu z mála tuzemských kulturních přehlídek, které se věnují česko-slovenské spolupráci. Program je letos složen z velké části z choreografií významných českých a slovenských tvůrců, kteří žijí a tvoří v zahraničí. První večer bude patřit dvěma choreografiím – Variable českých tvůrců, kteří vystudovali v Holandsku a nyní žijí v Izraeli, a Mostup španělských choreografů s blízkým vztahem k letní Praze i Kunderovi.

„První ročník představil v Praze slovenskou tvorbu, druhý se přesunul na Slovensko, kde si zatančili Češi, letošní ročník české a slovenské umělce propojí,“ vysvětluje Lucia Kašiarová, organizátorka festivalu, sama Slovenka trvale pobývající v Praze.

16. října se představí slovenská choreografka Katarína Rampáčková ze Švýcarska (dvě ženy a jejich nečekaná setkání a odloučení), Češka Hana Zanin z Německa (choreografie na téma hrdinství jako schopnosti prosadit se v dnešní době) a Slováci Peter Šavel a Stanislav Dobák z Belgie (téma proměnlivého vztahu dvou lidí).

Karel Vaněk žijící v Německu uvede 17. října sólovou choreografii „Orphans“, která získala cenu diváka na České taneční platformě 2008 a která je věnována loni zesnulé partnerce – významné choreografce Evě Černé. 18. října ve Studiu ALT@RT - Hala 30, které vzniklo nedávno z bývalé továrny, proběhne premiéra komponovaného večera choreografek Pavlíny Černé a Mirky Eliášová nazvaný Until I find it na téma vztahu rozumu, citů, instinktu a lidského myšlení. „Celkově jde o průřez několika generacemi tvůrců současného tance – od dvacetiletých až po zralé choreografy - a různými styly – od čistě tanečních po až divadelní představení,“ doplňuje Lucia Kašiarová.

Festival vyvrcholí 19. října v Divadle Archa předpremiérou nejnovější choreografie Journey Home souboru Les SlovaKs Dance Collective, který tvoří pět vynikajících slovenských tanečníků žijících a tvořících v Bruselu. „Lidový tanec je pro nás zdrojem inspirace. Ne abychom rekonstruovali jeho podobu, ale abychom našli a využili to, co je v něm cenné. A to nabízíme divákům přetavené do ryzího současného tance,“ vysvětluje Martin Kilvády, jeden ze členů souboru.

Les SlovaKs Dance Collective
Les SlovaKs Dance Collective
Více fotek
  • Les SlovaKs Dance Collective zdroj: Hybaj ho! http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1177/117650.jpg
  • Les SlovaKs Dance Collective zdroj: Hybaj ho! http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1177/117648.jpg