Komiks železný a sametový

Praha – Čtvrtý ročník nezávislého multimediálního festivalu KomiksFEST! začne poslední říjnový den, dvě doprovodné výstavy budou ale pro veřejnost otevřeny už od 16. října. Fanoušci komiksu se mohou na Novoměstské radnici seznámit s jeho historií od poválečných dob až prakticky po současnost. První z výstav představí komiksy, které vznikaly v zemích za železnou oponou v letech 1945 až 1989. Druhá se vrací k legendárnímu porevolučnímu časopisu Kometa.

Výstava 45-89 / Komiks za železnou oponou sdružuje práce autorů napříč střední a východní Evropou - z tehdejšího Československa, Polska, Rumunska, Bulharska, Maďarska, ale i zemí bývalé Jugoslávie nebo Pobaltí.

„Ve všech zmíněných zemích byl komiks označován za špatné médium. Ale i když byl považován za něco imperialistického, byl chápán také jako dobrý nástroj k propagandě nebo ukazování dějin,“ přibližuje dobu za železnou oponou kurátor projektu Michal Słomka.

Výstava chce podle něho ukázat komiks jako zajímavý zdroj pro sociologický nebo historický výzkum. „Mezi jednotlivými zeměmi byly rozdíly. Například v Polsku byl komiks určen víc pro mládež, v Česku spíš pro děti. Poláci také kreslili více než Čechoslováci historické komiksy,“ uvedl příklad.

Větší prostor začal dostávat v Československu komiks už na konci 80. let, kdy se začal objevovat v časopisech pro děti i v těch pro dospělé. Největší tání vypuklo ale až s rokem 1989. Následujícího vývoje se týká druhá z výstav - Návrat Komety / Český komiks 89-09. Představuje více než šedesát reprodukcí konfrontujících současné autory s příběhy komiksového časopisu Kometa.

Každý zúčastněný mladý tvůrce reaguje na jeden konkrétní komiks, na němž sám kdysi vyrůstal. Návštěvník výstavy si tak bude moci udělat obrázek o tom, co obě generace tvůrců spojuje i odlišuje.

Komiksový časopis Kometa začal vycházet už v dubnu 1989 a v době své nejlepší slávy dosahoval nákladu okolo 300 tisíc kusů. „Velký boom trval zhruba čtyři roky, kometa ale ztroskotala na následných společenských a ekonomických změnách, podobně jako další periodika. K obnově začalo docházet až kolem roku 2000, kdy dorostla nová generace autorů,“ domnívá se nakladatel a autor komiksu Tomáš Chlud.

Obě výstavy budou v prostorách věže Novoměstské radnice zdarma přístupné veřejnosti až do 22. listopadu. Výstava Návrat Komety je putovní, poprvé byla k vidění před prázdninami v Brně.

0Čtvrtý ročník KomiksFESTu! se koná od 31. října do 7. listopadu. Jako každý rok představuje komiks jako „unlimited“ - mladé, dynamické, atraktivní a univerzální médium schopné nést jakýkoli obsah. V rámci festivalu budou představeny nové knihy, budou se promítat filmy a konat výstavy, divadelní představení, autogramiády a besedy.

Komiks za železnou oponou
Komiks za železnou oponou
Více fotek
  • Komiks za železnou oponou zdroj: Novoměstská radnice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1178/117739.jpg
  • Návraty komety zdroj: Novoměstská radnice http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1178/117738.jpg
  • KomiksFEST! 2009 zdroj: KomiksFEST http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1178/117754.jpg