20. výročí revoluce v Praze oslaví i Mick Jagger

Praha - Oslav 20. výročí sametové revoluce v Praze se zřejmě zúčastní další hudební hvězda - zpěvák skupiny Rolling Stones Mick Jagger. Na pozvání exprezidenta Václava Havla vystoupí 14. listopadu na velkolepém koncertu v Pražské křižovatce, v kostele sv. Anny. Pozvání potvrdil Havlův asistent Martin Vidlák. Vedle Jaggera přislíbili účast na koncertu i další hvězdy, například Sinead O'Connor, Lou Reed či Suzanne Vega.

Jagger a jeho Rolling Stones mají k Havlovi a České republice nadstandardní vztahy. Už při jejich prvním koncertu v tehdejším Československu v roce 1990 kapelu přijal Václav Havel na Pražském hradě a hovořili spolu o roli, kterou rocková hudba sehrála v událostech vedoucích k listopadové revoluci. V roce 2003 kapelu na pódium na Letné osobně uvedl Havel, již jako bývalý prezident. Připomněl přitom statisícové shromáždění, které se na stejném místě sešlo na sklonku roku 1989 a předznamenalo začátek svobodného života v tehdejším Československu. Jagger tehdy v české metropoli oslavil 60. narozeniny. Legendární Britové koncertovali v Česku zatím pětkrát.

Lou Reed patří k osobnostem, které měly velký vliv na rockovou scénu. V 60. letech minulého století založil skupinu Velvet Underground, s níž spolupracoval slavný výtvarník Andy Warhol. Od 70. let se Reed věnuje sólové kariéře. Před českým publikem koncertoval několikrát. Poprvé ale do Prahy přijel počátkem roku 1990, aby zde udělal rozhovor právě s Havlem pro časopis Rolling Stone. Havla označuje za svého přítele, stejně jako Suzanne Vega.