Od Beatles k Bowiemu

Londýn – Nová rozsáhlá výstava v londýnské Národní portrétní galerii (od 15. října do 24. ledna) představuje významné osobnosti populární hudby 60. let. Expozice nazvaná Od Beatles k Bowiemu ukazuje, jak hudba v té době formovala svět, a na snímcích od špičkových fotografů a řadě dobových rekvizit dokládá změnu hudebních hvězd v ikony, jejichž význam přetrvává dodnes.

Zdroj: National Portrait Gallery Autor: Robert Whitaker

Celkem sto fotografií je vystaveno vůbec poprvé. „V polovině 60. let mi bylo šestnáct, teď mi je šedesát, a tak jsem se chtěl vrátit do mládí. A před třemi lety měla ohromný úspěch malá výstava fotografií Beatles, proto jsme se rozhodli udělat rozsáhlejší a šířeji zaměřenou expozici,“ vysvětlil kurátor výstavy Terence Pepper.

Fotografií a dalších dobových exponátů od časopisů po plakáty a obaly desek najdou návštěvníci v londýnské galerii přes 150. Autory snímků jsou slavní fotografové, mimo jiné Cecil Beaton, Robert Whitaker, Tony Frank či David Bailey.

Výstava je uspořádána chronologicky. Začíná slavnými kapelami počátku dekády, jako byly Gerry and The Pacemakers nebo John Barry Seven. V druhé části výstavy snímky zachycují postupný přechod k psychedelickým skupinám, jako třeba Pink Floyd, ke glam rocku Davida Bowieho a Marka Bolana či k hudebníkům, kteří se proslavili v 70. letech, jako Led Zeppelin a Jethro Tull.

Velká část expozice je věnována hudebním rivalům – Beatles a Rolling Stones. Výstava se zaměřuje i na americké hudebníky v Londýně, jako byl Jimi Hendrix, a na zpěvačky, jako Marianne Faithfullová, Jane Birkinová nebo Sandie Shawová.

David Bowie (1969)
David Bowie (1969)