Když se prkna prolomí…

Praha - Do kouzelného bestiáře, snu, „kobky duše“ nebo „svobodných vod“ se podle kurátorek „prolomilo“ jedenáct divadelních inscenací, které české scény uvedly od roku 1995. Nyní je připomíná výstava, která zahajuje výstavní činnost Galerie Národní technické knihovny. Expozice nazvaná Prolomit prostor představuje především scénografii zmíněných inscenací a potrvá do 14. listopadu.

„Zájem o scénografii každoročně roste. Bylo by ale chybou spojovat tento obor výhradně s divadlem, protože jde obecně o práci s prostorem,“ vysvětluje Denisa Šťastná, vedle Marie Zdeňkové kurátorka výstavy. „Tvůrčí přístup k prostoru je vlastní rovněž architektům – i proto padla volba na Národní technickou knihovnu, která získala značný kredit ještě před svým otevřením veřejnosti,“ dodává. Autorem instalačního a architektonického konceptu výstavy je scénograf Petr B. Novák.

Prezentace všech představovaných inscenací zde.

Video Rozhovor s Denisou Štastnou
video

Rozhovor s Denisou Štastnou

Od Racka po Neforemnost

Kurátorkám šlo o inscenace, jejichž tvůrci rušili konvenční pojetí inscenační praxe a pokusili se překlenout tradiční pasivní divácké vnímání. Bylo tomu tak u Morávkových a Chocholouškových Akvabel či představení Perzekuce.cz, jehož tvůrčí tým vedený režisérem Miroslavem Bambuškem stál na počátku řady unikátních site-specific projektů v syrovém industriálním prostředí.

Nejdále do minulosti sáhly autorky v případě Racka, kterého Petr Lébl uvedl v Divadle Na zábradlí v roce 1994. „Fenomén“ Petr Lébl, režisér a v tomto případě také autor scény, si za svůj výkon vysloužil vášnivé ohlasy kritiky a dostal cenu Alfréda Radoka. O rok mladší je další z představovaných inscenací, která prestižní ocenění získala také - Sestra Úzkost uvedená v Dejvickém divadle ve scénografii Egona Tobiáše a s kostýmy Zuzany Štefunkové.

Cenami v mnoha kategoriích jsou ověnčeny i další projekty, které se v rámci výstavy představují: Sclavi/Emigrantova Píseň studia Farma v jeskyni, Kráska a zvíře, již pro Národní divadlo v Praze připravili bratři Formanovi, nebo Nickname režisérské dvojice SKUTR. Samostatná sekce je pak věnována Divadlu Komedie, zejména pak jevištní podobě textu Wernera Schwaba Nadváha, nedůležité: Neforemnost. Stejně jako další přítomné projekty je přibližují interaktivní instalace, fotografie, audio a videoprojekce i scénografické fragmenty.

Prolomit prostor
Prolomit prostor
Více fotek
  • Prolomit prostor autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117832.jpg
  • Petr Lébl: Racek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117834.jpg