Monty Python slavili čtyřicítku i v New Yorku

New York – Členové legendární britské komediální skupiny Monty Python se včera večer sešli v New Yorku. V americké metropoli si připomněli čtyřicáté výročí vzniku skupiny a převzali cenu za celoživotní dílo od Britské akademie filmového a televizního umění. Představili také šestici nových dokumentárních filmů o historii Monty Pythonů.

„Pokud si ji chcete lépe prohlédnout, bude zítra na eBayi,“ řekl hned po převzetí ceny člen skupiny John Cleese. V podobném duchu, většinou ve stylu svých dadaistických a potrhlých skečů, odpovídali komici newyorskému publiku i na otázky. Přítomní se tak o skupině nedozvěděli příliš nového, ale během jejích odpovědí se dobře bavili.

Monty Pythoni se v New Yorku sešli všichni, přítomen na pódiu byl i Graham Chapman, který na konci 80. let podlehl vzácné formě rakoviny, byť jen v podobně černobílé fotografie v životní velikosti. Členové skupiny se od jejího rozpadu společně na jevišti objevují málokdy. Podle svých slov spolu vycházejí dobře, právě proto, že se moc nevídají. „Máme každý svůj dům, a někteří z nás mají dokonce i své vlastní manželky,“ podotkl Eric Idle.

Newyorské setkání organizoval americký kanál Independent Movie Channel. Syn Terryho Jonese pro tuto stanici natočil sérii dokumentů, v nichž představuje Monty Pythony, jejich historii, humor i jednotlivé členy. Vysílat se bude v USA od 18. do 23. října.