Co je ve státním zájmu, vědí v plzeňském divadle

Plzeň - Divadlo Josefa Kajetána Tyla - Komorní divadlo uvede v sobotu českou premiéru hry Antonína Procházky Ve státním zájmu. V komedii ze současnosti si vzal autor tentokrát na mušku témata, která stále víc popouzejí veřejnost - zneužívání poslaneckých výhod, klamavé předvolební sliby i milenky politiků. V pořadí už třináctá hra Antonína Procházky vypráví o mladém neúspěšném filmaři, který pronajímá svůj byt bohatým a mocným. Přitom se dostává do trapasů a choulostivých situací. Procházka se sám ujal režie a hraje jednu z hlavních rolí.

„Ono to není ani tak o politicích, jako o bezohlednosti mocných. Ale v hlavní roli jsou pořád vztahy,“ uvedl ke své hře Procházka. „Komedie Ve státním zájmu patří do okruhu dramatických prací z posledního období, kde je soukromý život jednotlivce zásadně ovlivněn společností, v níž žije,“ uvedla dramaturgyně Marie Caltová.

„Je to hodně prošpikované vtipy od Tondy, takže to spíš je tragikomedie,“ přiblížila formu komedie představitelka Ivy Štěpánka Křesťanová. „Myslím si, že to je jedna z nejlepších Tondových věcí,“ upřesnil Martin Stránský, který hraje vlivného politika.

Svoji nejnovější komedii psal Antonín Procházka tzv. na míru hercům plzeňské činohry. Ani v zatím poslední Procházkově komedii nechybí jeho známé krédo - štěstí je dosažitelné, ale nesmí chybět opravdová láska a přátelství.

„I když to v životě tak není, my jsme si dovolili ten luxus happyendu alespoň na divadle,“ uzavírá Procházka, který do rolí obsadil Zdeňka Rohlíčka jako filmaře Emana, dále Štěpánku Křesťanovou, Martina Stránského, Moniku Švábovou, Michala Štěrbu, Kristýnu Hlaváčkovou, Janu Kubátovou, Zorku Kostkovou a Martina Chmelaře. Sám se ujal role neúspěšného vynálezce Lumíra.

Vůbec první hru pro plzeňskou činohru, komedii Klíče na neděli, napsal Procházka v roce 1988, poslední premiéru v Plzni měly v roce 2007 jeho Celebrity s.r.o..

Scéna z inscenace divadla J. K. Tyla v Plzni
Scéna z inscenace divadla J. K. Tyla v Plzni