Horáček a Hapka se vydávají Kudykam

Praha - Hvězdné nebe se snese k zemi, jeviště zasypou květy a nad nimi se budou vznášet hejna ptáků, slibují velkolepou podívanou tvůrci Kudykamu, „divadla jedna báseň“. Velký divadelní příběh, který autoři, textař Petr Hapka a skladatel Michal Horáček, nazývají lyrikálem, má dnes premiéru ve Státní opeře. V Kudykamu se bude dílem zpívat, dílem mluvit, oboje ale ve verších, kterých je přesně 2009. Příběh o víře, lásce a naději, podrobené mnoha zkouškám, vznikal pod režijním vedením Dodo Gombára a v choreografii Pavla Strouhala.

Celkem zazní devatenáct písní. Část z nich vychází z předchozí spolupráce autorské dvojice H + H, většina ale byla napsaná Kudykamu přímo na míru. Libretem Michala Horáčka mohou obdivovatelé jeho poetických textů listovat už od května, kdy vyšlo knižně s ilustracemi Borise Jirků.

„Přitahují mne knihy s bohatým duchovním vnitřním životem a vizuální nadsázkou či podobenstvím. Třeba právě jako Kudykam. Trochu v něm vidím vzdálenou inspiraci Komenským a jeho Labyrintem světa a rájem srdce. To je kniha, kterou jsem dlouho chtěl ilustrovat, která je zasazena do své doby a má přesah nejen do dnešních dnů. Všudybud a jeho růžové brýle mámení…,“ vysvětlil Jirků, proč přijal nabídku doprovodit svými ilustracemi Horáčkovy texty.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

0Ti, kteří nepůjdou na premiéru, mohou zhlédnout ochutnávku z Kudykamu v archivu iVysílání nebo na obrazovkách České televize. Šestidílný cyklus dokumentů o tvůrčím dobrodružství vzniku lyrikálu vysílá vždy v sobotu kolem šesté hodiny večerní. „Jde o sběrný materiál, který vznikal na nejrůznějších místech: v nahrávacích studiích, při castinzích v klubu Boccaccio, ve zkušebnách a baletních sálech Státní opery Praha, na veletrhu Svět knihy… a hlavně na obvykle nepřístupných, intimních pracovištích jednotlivých tvůrců,“ uvedl k dokumentům režisér a kameraman Jan Mudra.

Hudba k lyrikálu je dílem Petra Hapky, instrumentaci a scénickou hudbu dostal ale na starost Ondřej Brzobohatý. Ten je také autorem osobitých aranžmá titulní písně Tante cose da veder', kterou nazpívalo hned pět interpretů. Na albu, jež vyšlo zhruba čtrnáct dní před premiérou Kudykamu, ji zpívá Vojtěch Dyk a jako bonus i Karel Gott. Několikanásobný Zlatý slavík se objeví i v představení jako jeden z mnoha hvězdných hostů. Stejně jako například Jarek Nohavica, Lucie Bílá, Dan Bárta, Jana Kirschner nebo Daniel Landa.

Děj lyrikálu Kudykam je duchovní cestou hlavního hrdiny Martina. Odhodlá se vydat na cestu za dveře svého pokojíku v Penzionu Svět, stejně jako kdysi jeho strýc, který údajně dospěl z pátého suterénu až do přízemí. Průvodcem je Martinovi Kudykam, bizarní mistr, pod jehož vedením se Martin ocitne na cestě s mnoha překážkami, největší boj ale musí svést sám se sebou…

0

„Kudykam nepřichází zvenčí. Je obsažen v hlavě hlavního hrdiny a v hlavě, myslím, každého z nás. Protože každého z nás někdy Kudykam ponouká, říká: 'Vyjdi, zkus to, ty to dokážeš!'. A potom je tu druhá stránka, která chce mít to své jisté,“ doplňuje Michal Horáček.

Obsazení rolí ve svém divadelním příběhu vybírali autoři Kudykamu pečlivě.

V roli průvodce Kudykama se představí Vojtěch Dyk, podle Horáčka „největší český talent za poslední léta“, v alternaci s „jedním z největších herců své generace“ Karlem Dobrým a maďarským Slovákem Csongorem Kassaiem. „Na castingu působil tak, že naší odpovědí na jeho výkon bylo jen dlouhé ticho a pak jedno slovo - díky,“ uvedl Horáček. „Kudykam by měl vnést do děje životní zkušenost a předávat ji Martinovi. Vést ho k tomu, aby se naučil rozhodovat a nést zodpovědnost za své činy, myšlenky a slova,“ prozradil o postavě Kassai.

V roli Martina se diváci mohou těšit na dva hudební kolegy Vojtěcha Dyka - Jana Maxiána a Ondřeje Rumla, který jediný z kudykamovských představitelů není profesionálním hercem. Třetí alternace se zhostí „urostlý a pohledný mladý herec pražské Fidlovačky“ Marek Holý.

Martinu, děvče pro všechno, si zahrají dokonce čtyři ženy: Nositelka Thálie 2008 Petra Hřebíčková, „moravská kráska“ Hana Holišová, Jana Stryková, která podle Horáčka zaujala „zprvu nevídaně velkýma očima, poté přesvědčivým herectvím“ a Lucie Šoralová, s níž se původně počítalo jen jako s interpretkou některé z písní na albu. Šoralová alternuje také v roli Cizí ženy (zpívá píseň s Cizí ženou v cizím pokoji…) s Naďou Válovou, která si zazpívala i na Horáčkově albu Ohrožený druh.

Ostatní role připadly například Nině Divíškové či majitelce nejhlubšího ženského hlasu ve střední Evropě Věře Nerušilové (alternují v roli Jasnovidky společně s Hanou Seidlovou a poněkud neobvykle i s Csongorem Kassaiem). Jaromír Dulava, Václav Svoboda a Pavel Zatloukal se představí jako Martinovi strýčkové. A na jevišti se objeví i Horáčkův dlouholetý spolupracovník František Segrado, který jako jediný nemá stálou alternaci. „Pro mne je totiž doslova nezastupitelný,“ vysvětlil Horáček.

Mňaudámičky a Šumichrásti

Návštěvníci Státní opery se prý mohou těšit na fantaskní atmosféru, kterou umocní 3D animace a „vizuální a technická kouzla na českých jevištích dosud neznámá“. V první polovině představení se diváci přenesou do světa uvnitř lidské mysli. Druhá polovina se odvíjí v šestimetrové hlavě, rozdělené do čtyř obydlených částí. Podobně fantastické budou i kostýmy.


„V Kudykamovi jsou kostýmy dvojího druhu, jelikož se tam vyskytují postavy dvojího původu. Ti první, například hlavní hrdina Martin, mladá dáma Martina a Martinův strýc, jsou postavy reálného světa roku 2009, a tak se po jevišti pohybují, v dobrém slova smyslu, v kostýmech prostých až civilních. Ti druzí - Kudykam, Mňaudámičky, Šumichrásti - jsou bytosti stvořené v mysli hlavního hrdiny. To jsou postavy z jiného světa, světa fantazie, barev, elegance a nepodbízivé japonské výpravnosti…,“ přiblížila Kudykam spoluautorka námětu, scénografka a kostýmní výtvarnice Michaela Hořejší.

Kudykam Superstar?

Michal Horáček považuje Kudykam za své životní dílo. Z kritické obce se ale už před premiérou ozývají hlasy, že autor při svém uměleckém putování zabloudil. „K takovým vysokým cílům se míří poněkud nízkými nebo ošuntělými prostředky, naleštěnými schválně pro prezentaci díla, na které zřejmě nestačí. Z mého pohledu splňuje Kudykam všechny požadavky kýče,“ domnívá se například hudební kritik Pavel Turek.

Propagaci lyrikálu nenechal Horáčkův tým náhodě a z jeho vzniku se snažil vytvořit nepřetržitou mediální událost. „Horáček se podle mého soudu velmi poučil ze Superstar. Celý běh k premiéře postavil stejně jako konkurz a finálová kola této soutěže,“ tvrdí Turek. A Kudykam počítá i s podobným ohlasem – jeho tvůrci si pronajali celou Státní operu na více než měsíc, během něhož bude uvedeno přes čtyřicet repríz.