Vyšla válečná kniha o příliš vzdáleném mostu

Praha - U příležitosti 65. výročí operace Market Garden, největší výsadkové akce druhé světové války, vydala Mladá fronta unikátní knihu generálmajora R. E. Urquharta, který velel 1. britské výsadkové divizi při jejím neúspěšném pokusu o obsazení mostu přes řeku Rýn v nizozemském městě Arnhem. Urquhartovo líčení heroického devítidenního boje obklíčených britských výsadkářů strhuje svou přímostí a upřímností, ale i tím, že bez ohledu na strašlivé okolnosti nepostrádá typický britský humor. Výsledkem je jedna z nejpozoruhodnějších prací nejen o samotném nezdařeném obsazení „příliš vzdáleného mostu“, ale o druhé světové válce vůbec.

Ukázka z knihy: Obrněná kolona postupovala kupředu. Když byla v půlce cesty k mostu, bylo zřejmé, že se skládá z obrněných aut a polopásových vozidel. Parašutisté tiše vyčkávali s prsty na spouštích. Konvoj dojel k severnímu konci mostu a vozidla v čele se ocitla na dosah – jedno, dvě, tři, čtyři. Ti Frostovi muži, kteří měli nejlepší výhled, napočítali šestnáct obrněných vozidel. A v tom okamžiku se otevřelo peklo, když je šestilibrová děla, střelci z Piatu a kulometčíci chytli do pasti. Byl to úspěch. Šest vozidel se zřítilo z náspu, další hořela a zastavila se, i když ještě pálila. Těch několik, co přežilo zkoušku ohněm, bylo zatlačeno k postranním křídlům školy obsazené ženisty. Desátník Simpson a ženista Perry pálili přímo do nich z automatických zbraní. Jedno polopásové vozidlo bylo zasaženo, když odbočilo u školy vpravo, a jeho posádka, která se snažila ukrýt v keřích, byla zabita. Uprostřed toho všeho uviděl Frost Gougha: jeho zrudlá tvář za kulometem jen zářila.

Robert „Roy“ Elliott Urquhart

(28. 11. 1901 – 13. 12. 1988). 

0Pocházel ze Skotska. Vojenskou kariéru začal studiem na Royal Military Academy v Sandhurstu, do aktivní služby nastoupil v roce 1920. Během druhé světové války působil ve velitelských funkcích u různých útvarů v Indii, severní Africe, na Sicílii a nakonec v Itálii, kde utrpěl lehké zranění a obdržel vyznamenání Distinguished Service Order. V roce 1944 byl z funkce brigádního generála a ve štábu XII. sboru 2. britské armády překvapivě povolán do čela britské 1. vzdušné výsadkové divize. Jako její velitel se pak v září 1944 zúčastnil pokusu o dobytí arnhemského mostu, což mu i přes celkový neúspěch akce přineslo velké uznání, britský řád Order of the Bath a nizozemské vyznamenání Bronzen Leeuw. Po válce působil v různých štábních funkcích, na začátku 50. let se účastnil i tažení proti povstání v Malajsii. Až do svého odchodu z armády v roce 1955 měl stále hodnost generálmajora, což byl jeden z negativních důsledků Urquhartovy účasti v operaci Market Garden.

Robert "Roy" Elliott Urquhart
Robert „Roy“ Elliott Urquhart