Fotografie Obamy s neviditelnou Prahou získala cenu Czech Press Photo

Praha - Hlavní cenu novinářské soutěže Czech Press Photo získal fotoreportér francouzské agentury AFP Joe Klamar za snímek z pražské návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy. Mezinárodní porota ho vybrala z více než 4300 přihlášených fotografií od 271 autorů. Organizátoři soutěže dnes v Praze oznámili výsledky jejího 15. ročníku. Titul Fotografie roku, který vítězný snímek získal, je hlavní cenou tohoto klání. Je spojena s finanční částkou 120.000 korun, skleněnou plastikou Křišťálové oko a pozvánkou na předání cen.

"Symbolizuje setkání mezi nadějemi minulosti - prezidentem Masarykem - a
překotnými změnami současnosti - zvolením prvního amerického prezidenta
černošského původu. Je vyjádřením nové naděje pro současný svět,"
zdůvodnila jury své rozhodnutí. 

Vítězi cenu odevzdá prezident Václav Klaus na vernisáži vítězných snímků 16. listopadu na Staroměstské radnici v Praze. Výstava bude otevřena až do konce ledna příštího roku. Porota udělila ještě ceny v osmi kategoriích a deset čestných uznání. V kategorii umění a zábava získal např. první cenu volný fotograf Matěj Třešňák za sérii snímků Víkend ve stylu 50. let.

Joe Klamar zároveň skončil na druhém místě v kategorii Sport a je držitelem jednoho z čestných uznání. Konkrétně v kategorii Reportáž za sérii fotografií ze Srí Lanky nazvanou Uprchlický tábor a vypleněná krajina okupovaná tamilskými Tygry.

Podle předsedy poroty Andreje Reisera se do finále dostaly tři snímky. Vedle Klamarova záběru i fotografie Michala Čížka z AFP ze série Vejce pro Paroubka a Alexandra Satinského z MFDnes ze setkání Natálky, popálené při útoku na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku, s maminkou po probuzení z umělého spánku. Mezi aktualitami obsadily první a druhé místo.

„Byla to dlouhá diskuse, ale nakonec formální i estetické kvality a symbolika záběru s Obamou rozhodly,“ řekl Reiser. K mezinárodní porotě se letos posedmé připojila dětská porota sestavená Českým výborem pro UNICEF. Její členové ocenili snímek volného fotografa Michaela Fokta Tváře libanonských voleb. 

Pražský primátor na vernisáži výstavy předá Grant Prahy neboli roční
stipendium na fotografování proměn hlavního města Milanu Jarošovi z týdeníku Respekt za sérii nazvanou Autistické děti. Grant byl udělen na základě rozpracovaného projektu na téma Jak se žije lidem s hendikepem v
Praze. Cena diváků bude tradičně udělena na základě ankety návštěvníků výstavy a internetu.

Matěj Třešňák / Víkend ve stylu 50. let
Matěj Třešňák / Víkend ve stylu 50. let
Více fotek
  • Matěj Třešňák / Víkend ve stylu 50. let autor: Matěj Třešňák, zdroj: Matěj Třešňák http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1184/118376.jpg
  • Alexandr Satinský / Natálka autor: Alexandr Satinský, zdroj: MF Dnes http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1184/118378.jpg