V Broumově opět tisknou samizdat

Broumov – Samizdatové publikace, fotografie nebo podomácku vyrobenou kopírovací techniku si mohou prohlédnout návštěvníci kláštera v Broumově na Náchodsku. Broumovské muzeum zde uspořádalo výstavu s názvem Výroba, distribuce a význam samizdatu. K vidění je do konce října. Lidé si také mohou na vystavených strojích zkusit vyrobit kopii.

Vystavena je totiž také původní technika, na které samizdat vznikal. Od psacích strojů s vloženými kopíráky přes rámečkové rozmnožovací stroje až po cyklostyl. Podle organizátora výstavy Stanislava Pitaše je výstava určena především mladým lidem, kteří o samizdatu nemají mnohdy dostatek informací.

Studenti si tak mohou sami v Broumově vyzkoušet způsob, jakým občanští aktivisté obcházeli v zemích východního bloku cenzuru. Texty se pak schovávaly na skutečně různá místa – za pec, do reprobeden nebo cizího nepoužívaného auta, vzpomíná Pitaš. „Ještě jsme se ale postarali o to, aby auto neodjelo, vzali jsme tedy z motoru kabely,“ dodává.

K vidění jsou v Broumově například ilegální výtisky časopisu Vokno nebo publikace od Václava Havla či Bohumila Hrabala. Na přípravě výstavy spolupracoval Pitaš s Jiřím Gruntorádem, který před lety založil soukromou knihovnu samizdatu Libri prohibiti. Do ní také všechny texty po skončení broumovské výstavy poputují.