Česko bude zase „Hollywoodem Evropy“

Praha – Vláda na dnešním zasedání jednomyslně schválila program podpory filmového průmyslu ve výši zhruba půl miliardy korun. Spuštěn bude naplno ve chvíli, kdy bude jisté, že není v rozporu s evropskými pravidly o státní podpoře podnikání. Schválené opatření by mělo Česko vrátit na filmovou mapu Evropy, odkud zmizelo, když se zahraniční produkce přestěhovaly do zemí, kde investiční pobídky pro filmový průmysl už několik let fungují.

„Situace byla opravdu velmi kritická. Mezi roky 2003 a 2008 došlo k velkému propadu,“ potvrdila ředitelka Asociace producentů v audiovizi Helena Uldrichová. Jako první začalo filmový průmysl lákat Maďarsko, poté se připojilo Německo a Velká Británie. Zájem o Českou republiku začal upadat – za posledních šest let klesl objem utracených peněz zahraničních produkcí o 86 procent.

O peníze přišel nejen stát, ale celý filmový sektor, čeští profesionálové začali odjíždět za prací do zahraničí. Studio Barrandov například minulý rok ve svých ateliérech natočilo jediný zahraniční film. Filmaři proto volali po zavedení podobných podpůrných opatřeních, jaké jsou v okolních zemích, aby se propad filmové produkce zastavil.

Investice, která se vrátí

Vláda jejich volání vyslyšela až nyní a na podporu filmového průmyslu vyčlenila přes téměř pět stovek milionů korun. Podle premiéra Jana Fischera ale tyto peníze nijak státní rozpočet nezatíží. „Budou se týkat prostředků kapitoly ministerstva kultury,“ vysvětlil. Ministr tohoto resortu Václav Riedlbauch podpůrný program vítá: „Má to jednoznačný přínos pro náš rozpočet. Kolegové pochopili, že nejde jen o věc kultury, že sledujeme také zaměstnanost.“

V Evropě existují dva modely filmových investičních pobídek. První, maďarský, nabízí daňové bonusy. Druhý, který funguje například v sousedním Německu, sází na kompenzaci nákladů. Podobný zvolila i Česká republika. Ministerstvo kultury navrhlo, aby po splnění všech podmínek programu byli investoři oprávněni požádat o vrácení až 20 procent některých utracených nákladů, které zaplatili. Návrh programu ale musí ještě posvětit Evropská komise.

Zahraniční filmová produkce v ČR
Zahraniční filmová produkce v ČR