Ludvík XIV. ukazuje ve Versailles svou image Krále Slunce

Versailles – Bohatou výstavu o svém zakladateli Ludvíku XIV. pořádá Královský palác ve Versailles. Dosud se podobné projekty týkaly pouze vybrané části z více než půlstoletí vlády jedné z nejvýznamnějších postav francouzských dějin, expozice Ludvík XIV. jako člověk a král je ale první celkovou výstavou v Královském paláci. Nezabývá se politickými činy absolutistického vládce, ale má ukázat Ludvíkův vliv na kulturu a na pečlivě pěstovaný kult osobnosti. Tři stovky uměleckých děl mohou návštěvníci vidět až do 7. února.

„Ludvík XIV. se hodně věnoval své image a komunikaci. V tom byl naprosto moderní,“ prozradil jeden z kurátorů výstavy Alexandre Maral. Ludvík miloval novinky. Zbořil, co zrovna postavil, aby to mohl obnovit podle nejnovější módy. Potrpěl si i na oslnivé oblečení z černého hedvábí a vyzdobeného diamanty.

Ludvíkovo budování image jako Krále Slunce se odráželo i v tom, že byl často zpodobňován jako starořecký bůh Apollón. Výstavu proto uvozuje sousoší Apollóna-Ludvíka obklopeného nymfami, na němž skupina sochařů pracovala osm let. Velmi rád měl Ludvík bustu z roku 1665, která jej představuje poměrně idealisticky, a také obraz (1702), na němž je už jako stárnoucí muž namalován se svým honosným korunovačním pláštěm  a mečem po Karlovi Velikém.

Video Výstava ve Versailles - ukázka
video

Výstava ve Versailles - ukázka

Realisticky působí profilový portrét z vosku, který výtvarník pravděpodobně vytvářel obtiskem Ludvíkovy tváře. Vznikl odlitek pětašedesátiletého monarchy, špatně oholeného a s jizvami po neštovicích na kůži. Představu o Ludvíkově výšce (měřil 170 centimetrů) si mohou návštěvníci udělat podle panovníkova krunýře vyrobeného v Benátkách.

Výstava zahrnuje na tři sta nejrůznějších uměleckých děl, osmdesát z nich pochází přímo z prostor zámku. Další zapůjčila Francouzská národní knihovna, muzeum Louvre anebo britská královna Alžběta II. Některé z předmětů dovezených ze zahraničí nebyly ve Francii vystaveny od revoluce v roce 1789.

Z výstavy
Z výstavy