Ministr kultury rozdával ceny

Praha – Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a Státní ceny za literaturu a za překladatelské dílo uděluje ministr kultury u příležitosti státního svátku 28. října. Šestici umělců je předal Václav Riedlbauch o něco dříve – 20. října v Malé dvoraně Veletržního paláce. Ceny za výtvarné umění a za architekturu byly letos uděleny poprvé odděleně. První z nich získal sklář Vladimír Kopecký, druhou si odnesla architektka a designérka Eva Jiřičná.

„Architektura je strašně komplikované řemeslo. Já mám ale kliku, že jsem ho celý život dělala ráda,“ uvedla při převzetí ceny Jiřičná. Světově proslulá architektka a designérka žije ve Velké Británii, pracuje ale i v České republice. Projektovala například Oranžérii na Pražském hradě i interiéry londýnských a newyorských módních obchodů a klubů. Na pražské UMRPUM vede ateliér architektury. Za svou práci už doma několik ocenění má, mimo jiné i Řád britského impéria.

Za přínos výtvarnému umění předal ministr cenu skláři a malíři Vladimíru Kopeckému. Za divadelní inspiraci ji dostal Ivan Vyskočil - osobitý experimentátor, který začínal v Redutě, šéfoval Divadlu Na Zábradlí a teď vede na DAMU katedru autorské tvorby a pedagogiky. „Mám radost, ale jsem i zaskočený, protože mě dosud nenapadlo, že za to, co dělám, bych mohl dostávat státní vyznamenání,“ podotkl Vyskočil.

0Státní cena za literaturu a Státní cena za překladatelské dílo se v návaznosti na tradici první republiky udělují od roku 1995. Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby a výtvarného umění a architektury se udělují od roku 2003. Letos poprvé budou Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění a za přínos v oblasti architektury uděleny odděleně, dosud byla v této kategorii udělována vždy cena jedna.

Uděleny byly i dvě literární ceny. Za svou dosavadní tvorbu převzal Státní cenu za literaturu katolický spisovatel Zdeněk Rotrekl. Z překladatelů byl oceněn Miroslav Jindra, jehož posledním počinem je překlad Knihy toužení, sbírky básní kanadského písničkáře a spisovatele Leonarda Cohena. „Na překládání mě především baví, že originál je vždycky jen jeden, ale možností je mnoho,“ říká Jindra.

Ocenění za hudební tvorbu pro Milana Slavického převzala manželka tohoto skladatele a muzikologa. Výrazná osobnost českého i mezinárodního hudebního života zemřela letos v srpnu ve věku 62 let.


Za přínos v oblasti výtvarného umění – Vladimír Kopecký, český sklářský výtvarník, malíř a pedagog. Z vyjádření poroty: Jedinečným způsobem dokázal skloubit cit pro skleněný materiál a výrazný smysl pro malířský projev. Kopecký patří k průkopníkům tzv. ateliérové tvorby skla, na rozdíl od zaběhnutých a převažujících přístupů však neglorifikuje jeho vlastnosti.

Za přínos v oblasti architektury – Eva Jiřičná, architekta a designérka. Z vyjádření poroty: Její originální a snadno rozpoznatelný styl je založen na harmonickém propojení technických materiálů (zejména skla a oceli), dokonalého konstrukčního řešení a vizuální elegance.

Za přínos v oblasti divadla – Ivan Vyskočil. Z vyjádření poroty: Divadelní praxe Ivana Vyskočila má z historického hlediska význam iniciační a objevitelský. Vyskočilovy a Suchého legendární text-appealy v Redutě znamenaly na konci tuhých 50. let vznik prvního neinstitucionálního a autorského divadla v socialistickém Československu. Divadlo Na Zábradlí, jehož byl Vyskočil prvním uměleckým šéfem, dominovalo nově vzniklému hnutí divadel malých forem. Podobně iniciační roli sehrálo Vyskočilovo Nedivadlo.

Za přínos v oblasti hudby – Milan Slavický, skladatel, muzikolog, pedagog a hudební režisér. Z vyjádření poroty: Ve své skladatelské tvorbě se od začátku přikláněl k aktuálním proudům soudobé kompozice, zároveň však pro něj vždy byla důležitá obsahová sdělnost a posluchačská relevance. Jádrem jeho tvorby byla především díla instrumentální.

Státní cena za literaturu – Zdeněk Rotrekl, básník, prozaik, esejista, publicista, literární historik, autor televizních a rozhlasových scénářů. Z vyjádření poroty: Do literatury vstoupil Zdeněk Rotrekl ve 40. letech trojicí básnických sbírek Kyvadlo duše, Kamenný erb a Pergameny. Snové vize a četné poetismy chápal jako obranu proti válkou dehumanizované kulturně-společenské atmosféře. V průběhu let se autorovi tvorba tematicky i tvarově rozrostla: svět se mu vyjevuje jako barokní „teatrum mundi“, v němž křesťan bojuje o svou víru s nevírou. Základní devizou Rotreklova básnického díla je stálý zápas o identitu křesťana v ovzduší totalitní ideologie.

Státní cena za překladatelské dílo – Miroslav Jindra. Z vyjádření poroty: Českému čtenáři zprostředkoval více než padesát titulů z anglické, americké a kanadské literatury. Překládá i moderní poezii, je autorem několika desítek doslovů a předmluv k překladům anglicky psané literatury.