Strojek času ukazuje obraz z roku 1560

Londýn - Odborníci z britského Muzea vědy s napětím čekají na výsledky zkoumání expertů na renesanci z florentské galerie Uffizi, kam poslali k posouzení obraz z roku 1560. Portrét znázorňuje patrně florentského vévodu Cosima I. Medicejského, jak drží v ruce zlatý strojek na určování času. Pokud odborníci potvrdí předpoklad, bude se jednat o nejstarší obraz s hodinkami. Ve sbírkách londýnského muzea byl obraz bez většího zájmu uložen už 33 let poté, co ho instituce získala od soukromého dárce. Jeho pracovníci se ho při příležitosti přípravy expozice o měření času rozhodli detailně prozkoumat a tehdy přišli na jeho údajnou unikátnost.

První hodinky se objevily krátce po roce 1500 v Německu a podle britských znalců by malba italského renesančního mistra Masoa da San Frianoa „mohla být klidně tou nejstarší, která znázorňuje skutečné hodinky“.

Kurátor Muzea vědy Rob Skitmore se domnívá, že by mohly pocházet z jižního Německa. „Jelikož Cosimo byl velkým mecenášem vědy a techniky, je velmi pravděpodobné, že by mohl vlastnit hodinky tohoto druhu, které tu ukazuje s takovou pýchou,“ komentoval námět obrazu.

Skitmore totiž na zadní straně plátna objevil znak rodu Medicejských. „Na naší malbě by Cosimovi bylo okolo 41 let a jeho vzhled přesně odpovídá jeho pozdějšímu portrétu z roku 1574,“ řekl BBC.

„Znovu objevení obrazu je vlastně upoutávkou na velice reprezentativní výstavu, na níž se kurátorům podařilo shromáždit obrovské množství hodinek a hodin různých velikostí, tvarů a funkcí, včetně hodinek, které používali ve středověku k měření času – tzv. vertikální krokové ústrojí. V londýnském Muzeu vědy jsou také vystaveny například původní hodiny z bývalého strážního hradu v anglickém Doveru. Dále bych upozornil na hodiny, které se začaly ve velkém rozšiřovat na anglických ulicích a ve veřejných prostranstvích v polovině 17. století,  tehdy měly tak trochu tvar kukačkových hodinek a byly umisťovány na pouličních lucernách,“ doplnil informace zpravodaj ČT Ivan Kytka.

Přesýpací hodiny - Muzeum vědy v Londýně
Přesýpací hodiny - Muzeum vědy v Londýně
Více fotek
  • Přesýpací hodiny - Muzeum vědy v Londýně zdroj: Muzeum vědy-Londýn http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1192/119138.jpg
  • Hodinový stroj/ Muzeum vědy v Londýně autor: ČT24, zdroj: Muzeum vědy-Londýn http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1192/119137.jpg