Kostýmy štětcem a jehlou

Roztoky u Prahy – Ve skladech barrandovského studia je uloženo více než 260 tisíc kostýmů a jejich doplňků. Téměř sto z těch, které si zahrály ve dvaceti českých filmových pohádkách, vystavuje Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Návštěvníci si mohou prohlédnout například šaty, které Alena Vránová oblékla jako pyšná princezna Krasomila, nebo ty, v nichž Popelka okouzlila prince na plese. Dvoudílná výstava nejen předvede podobu a proměny pohádkových kostýmů, ale také poodhalí, v čem spočívá práce kostýmních výtvarníků.

Autorem výstavy je kostýmní výtvarník Jan Růžička, který navrhl přes sto kostýmních a scénických výprav. Spolupracoval například na pohádkách Princezna ze mlejna nebo Nejkrásnější hádanka. „Výstava nechť je malou splátkou desítkám tvůrců – mistrů nejrůznějších řemesel, oddaně tvořících ve stínu slavných a odkázaných do závěrečných titulků, které málokterý divák zhlédne do konce,“ přeje si.

Kostým vzniká pod rukama mnoha lidí. „Pracují na něm krejčovny, obuvnické dílny, kloboučnické dílny i zbrojíři, když musí mít princ nějako zbraň,“ vypočítává Růžička. Sledovat vznik kostýmu - od stolu výtvarníka přes krejčovské dílny po kostýmní zkoušky – může návštěvník v první části Co dokáže jehla s nití (23. 10 - 30. 1). Součástí výstavy jsou i ukázky literárních předloh a scénářů filmů.

Stejně jako šaty i kostýmy ve filmových pohádkách prošly za desítky let proměnou, změnily se materiály, z nichž se vyrábí, i móda. „Starší kostýmy jsou mnohem jednodušší, naopak čím jsou novější, tím jsou zdobnější a barevnější,“ doplnila Marie Jelínková Ťupová ze Středočeského muzea. Přehlídkou kostýmů, rozšířenou o jejich výtvarné návrhy, je druhá část výstavy nazvaná Princezny brokátem, tužkou a štětcem (20. 11. - 26. 2.).

Prohlédnout si budou moci návštěvníci šaty z pohádek Hrátky s čertem, Jak se budí princezny, Panna a Netvor, Pyšná princezna, Tři veteráni nebo Labakan.

Od listopadu do února připravilo muzeum k výstavě i doprovodný program. V Muzejním pohádkovém biografu se bude promítat pohádky vždy v sobotu ve 14:00 hodin.


První princezna byla pyšná

Nepočítáme-li nepříliš úspěšné pohádky z 20. let 20. století, má česká filmová pohádka šedesátiletou tradici, která se zrodila na Barrandově. Prvním pohádkovým velkofilmem byla Pyšná princezna Bořivoje Zemana (1952). V 50. letech minulého století pak vzniklo dalších sedm pohádkových filmů, z nichž se většina hraje dodnes (Byl jednou jeden král, Obušku z pytle ven, Hrátky s čertem, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Dařbuján a Pandrhola), kromě téměř zapomenutých Labakan a Legenda o lásce.

V 60. letech, v časech režisérů nové vlny, byly natočeny pohádky pouze dvě – Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Šíleně smutná princezna. Více natáčet se začaly opět v 70. a 80. letech, kdy někteří režiséři využili pohádku jako možnost snáze uplatnit své vize. V tomto období vznikly snímky Panna a netvor (Juraj Herz), Malá mořská víla (Karel Kachyňa) nebo Třetí princ (Antonín Moskalyk). Vedle nich pak také humorné pohádky, které točili filmaři komedií, z nich nejúspěšnější byl Václav Vorlíček (Tři oříšky pro Popelku, Jak se budí princezny, Princ a Večernice).

V pohádkové tvorbě pokračoval Vorlíček i v 90. letech (např. Kouzelný měšec, Jezerní královna). Nováčkem nebyl ani Zdeněk Troška, režisér pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Po revoluci patří k nejproduktivnějším pohádkovým filmařům – Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí, Nejkrásnější hádanka. Po roce 1989 se filmy ale točí v soukromých produkcích, takže všechny kostýmy nejsou v barrandovském fundusu k dispozici.

Král
Král
Více fotek
  • Král zdroj: Barrandov Studio http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1192/119199.jpg
  • Z pohádky zdroj: Barrandov Studio http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1193/119209.jpg
  • Voják zdroj: Barrandov Studio http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1193/119207.jpg
  • Z pohádky Tři veteráni (kostýmní výtvarnce: Irena Greifová) zdroj: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1192/119189.jpg