Martina Janková se vrací na Svatováclavský festival jako anděl

Ostrava – Sopranistka Martina Janková, sólistka Curyšského operního domu, před pěti lety zahajovala první ročník Svatováclavského hudebního festivalu, který se celý měsíc od 28. září do 28. října koná na různých místech v Moravskoslezském kraji. Na festival se v šestém ročníku opět vrací – se souborem Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 nastudovala jednu z rolí v Händelově oratoriu Vzkříšení.

Uměleckým vedoucím Collegia je Václav Luks, s nímž Janková studovala na Basilejské akademii. „Tehdy mě ani ve snu nenapadlo, že spolu budeme po letech provádět Händelovo oratorium. Profesní spolupráce je ale velmi pěkná a mám z ní velkou radost,“ přiznal Luks.

Oratorium La Resurrezione neboli Vzkříšení zkomponoval Händel během svého pobytu v Itálii. Poprvé bylo uvedeno v roce 1708 o Velikonocích. Martina Janková v něm zpívá roli Anděla. „Není to anděl, jak si ho my představujeme, hodný a milý, myslím, že je stejně silným autoritativním protipólem satana,“ přiblížila svou roli. Na Svatováclavském hudebním festivalu v ní vystoupí dvakrát – v sobotu v Ostravě a v neděli v Opavě.

Handlova operní i oratorní díla patří k nejhranějším na světě a ani pro Jankovou není Vzkříšení první zkušeností s dílem tohoto německého skladatele. „Nejdříve jsem zpívala Mesiáše, jak v původní, tak v Mozartově verzi. Pak jsem nastudovala celého Rinalda jako Almirena, ale protože jsem byla v už poměrně vysokém stupni těhotenství, tak mě režisér neměl odvahu pustit na jeviště,“ vzpomíná pěvkyně.

0Závěrečný koncert Svatováclavského hudebního festivalu připadá na 28. října. V katedrále Božského Spasitele zazní Mendelssohnova Symfonie č. 2 v podání ostravské Janáčkovy filharmonie. Historii festivalu bude i po jeho skončení připomínat výstava fotografií Ivana Korče, které jsou ve vstupní hale ostravské radnice k vidění do 15. listopadu.

Logo festivalu
Logo festivalu