Fidlovačka bojuje graffiti proti graffiti

Praha – Ještě před několika dny „zdobila“ stěnu Divadla Na Fidlovačce hlava Homera Simpsona od anonymního sprejera. Divadlo se rozhodlo proti těm, které láká šedá fasáda divadelní budovy k tvůrčí činnosti, bojovat jejich vlastní zbraní. Chce si zdi nechat pomalovat profesionálními sprejery, kteří tvoří skutečná umělecká díla. Vlastník objektu, městská část Praha 4, s nápadem nadšeně souhlasí, k realizaci nápadu chybí ale ještě vyjádření památkářů.

„Každé ráno přijedete k divadlu a je tam nějaký nový tag nebo obrázek,“ povzdechl si ředitel Fidlovačky Tomáš Töpfer. Doufá, že po uměleckých sprejerských dílech už další graffiti nepřibudou. „Sprejeři se prý navzájem uctívají a měli by respektovat už jednou posprejovanou budovu. Uvidíme, jestli to bude platit,“ dodal.

Vlastník objektu, městská část Praha 4, s nápadem scrazy fasády souhlasí. Její oprava by podle starosty Pavla Horálka stála téměř půl milionu korun. Zřejmě by ale netrvalo dlouho a vandalové by stěny opět pomalovali. Poměrně drahý je i antisprejerový nátěr, který se po umytí musí navíc obnovovat.

Graffiti obrázky vyjdou radnici levněji, zhruba na polovinu částky, kterou by musela dát za opravu fasády. „V případě Fidlovačky jako výjimečného objektu chceme udělat antigraffitový nátěr, který ale bude zároveň galerií,“ potvrdil Horálek. Umělci, které Praha 4 oslovila, už mají za sebou několik podobných projektů. Na zakázku města Sokolov například posprejovali a pomalovali parovod.

Změnu fasády divadla musí ještě schválit památkáři. Fidlovačka leží kousek od hranice Pražské památkové rezervace, což by mohlo rozhodování zkomplikovat. „Nejde o přimhouření oka, ale o správní řízení, v němž budeme rozhodovat, zda je něco takového možné, nebo ne,“ uvedl šéf magistrátních památkářů Jan Kněžínek. Pokud budou památkáři souhlasit, chtěla by se Fidlovačka do graffiti fasády pustit ještě v letošním roce.

Divadlo Na Fidlovačce
Divadlo Na Fidlovačce