Tipy na víkend: Od Pyšné princezny po Psí vojáky

Praha – Babí léto už je definitivně pryč, ale kulturní program nerezignuje ani o sychravém víkendu. Všechny generace jistě potěší akce zaměřené pohádkově – hradní prohlídky v kostýmech nebo divadelní zpracování známé dětské knížky. Napříč generačním i žánrovým vkusem jde také poměrně bohatá sobotní hudební nabídka. V Paláci Akropolis (19:30) slaví Psí vojáci koncertem třicet let existence kapely. Na Mladoboleslavsku se budou muset místní dokonce rozhodnout mezi dvěma muzikantskými večery.

Kapela Support Lesbiens tu zahajuje své turné Greatest Hits a v Bezně se koná první koncert nové sestavy skupiny Katapult, z jejíž původní sestavy zbyl pouze kytarista a zpěvák Odřich Říha. V sobotu také pokračuje série přímých přenosů z představení Metropolitní opery v New Yorku – od 18:45 čeká na milovníky opery v 16 českých a moravských městech Verdiho Aida.

V Českých Budějovicích mohou rodiče v Jihočeském divadle zavzpomínat se svými ratolestmi na dětství při premiéře inscenace Ronja, dcera loupežníka (So, 17:00). Ve Zlíně zase vzpomínají na svého „praotce“ Tomáše Baťu. Dokumentární filmy z historie baťovské firmy se budou promítat v rámci oslav patronů ševcovského řemesla, svatého Kryšpína a Kryšpiniána (Ne, 10:00).

Hlavní nedělní událostí je nejspíše slavnostní otevření Národního památníku na Vítkově, veřejnosti bude ale přístupný až od 29. října. Místo na novou stálou expozici Národního muzea o české a československé státnosti se můžete o víkendu vydat na některý z hradních programů. V Českém Šternberku se bude dva dny putovat šternberskou historií, na Sychrově provedou návštěvníky průvodci v kostýmech na motivy pohádky Pyšná princezna a kostýmy nebudou chybět ani na hradě Bouzov, kde pořádají večerní kostýmované prohlídky pod názvem Duchové a strašidla.