Přerov ukázal jazzovou tvář

Přerov – V Přerově vrcholí 26. ročník Československého jazzového festivalu. Během tří dnů se na pódiu Městského domu vystřídaly hvězdy česko-slovenského jazzu i americká hudební špička. Festival ve čtvrtek zahájily kvartet Steve Gadd & Friends a vůdčí osobnosti slovenského jazzu Peter Lipa a Luboš Andršt. Dva leadři někdejšího federální Blues bandu jezdí do Přerova od 70. let, na společném pódiu se ale potkávají spíše výjimečně.

„V osmdesátých letech jsme hráli velmi často, minimálně deset koncertů měsíčně. V posledním čase je společné koncertování sporadičtější,“ přiznal Peter Lipa. V obnovené spolupráci předvedli s Lubošem Andrštem publiku „svou jazzovější tvář“.

Velké ovace sklidilo také čtvrteční vystoupení bubenické ikony Steva Gadda a kapely Friends. S jedním z nejpozoruhodnějších bubeníků v historii jazzu i populární hudby si zahráli varhaník Joey DeFrancesco, barytonsaxofonista Ronnie Cuber a kytarista Paul Bollenback.

„V únoru byli v Praze s Richardem Bonou, který byl kdysi také u nás v Přerově. A tak vznikla myšlenka, že Steve Gadd & Friends nikdy nedělali tour v Evropě a že by mohli přijet na Československý jazzový festival,“ doplnil k programu ředitel přehlídky Rudolf Neuls ml.

Páteční večer patřil další americké jazzové hvězdě – pianistovi Bradu Mehldauovi a jeho triu, kteří si oproti původnímu programu vymínili hrát jako první. „Mehldau má prostě své zásady, mezi které patří i zahájení koncertů, kde hraje více jazzových formací,“ vysvětluje dramaturg přerovské přehlídky Aleš Benda. Jako druhý přišel na řadu Bartoš & Tariška Super Band.

Česko-slovensko-americký bude i dnešní závěrečný večer. Publikum se může těšit na devítičlennou skupinu Cloud Nine, která se zaměřuje na moderní velkokapelový jazz. Sestavil ji letos na jaře pianista, skladatel a aranžér Jan Hála. Pointou přerovského jazzového setkání bude zbrusu nový soubor, který se nedávno objevil na jazzové scéně pod názvem Joe Lovano Us Five. Je možné ho slyšet ještě po skončení festivalu - v neděli v pražském Lucerna Music Baru.

Lístky na Lovana, stejně jako na úvodní koncert, byly vyprodány ještě před začátkem festivalu. „Musíme přiznat, že takovému zájmu o vstupenky jsme v předchozích letech čelili jen málokdy. A to vlastně už od chvíle, kdy letošní program vstoupil do širšího povědomí,“ těší zájem publika ředitele festivalu Rudolfa Neulse.

Joe Lovano Us Five
Joe Lovano Us Five