U2 & YouTube - revoluce v podobě živého koncertu on-line

Los Angeles - Nedělní koncert rockové skupiny U2 v kalifornské Pasadeně živě přenášel internetový server YouTube. Česká republika měla původně mezi vybranými zeměmi, ve kterých bude možné přenos sledovat, chybět. Nakonec se ale i tuzemští fanoušci mohli zprostředkovaně show zúčastnit. Koncert byl předposledním vystoupením U2 v letošním roce, turné nazvané U2 360 potrvá do konce roku 2010. Česko mezi jeho zastávkami není.

„Viděl jsem prvních 35 minut koncertu, bylo to fantastické, téměř jako bych byl na stadionu,“ říká Štepán Etrych, kytarista skupiny U2popstar, která si letos díky velkému štěstí společně s U2 zahrála na koncertě v Berlíně. Turné je nazváno 360 stupňů podle rozložení diváků na stadionu - obklopují kapelu ze všech čtyř stran. „Revoluční je famózní pódiová show plná barev,“ dodává Etrych.

Není to poprvé, co se U2 představili živě při koncertu na internetu. Již v roce 1997 měli fanoušci možnost sledovat jejich vystoupení v Bostonu na serveru MSN. „Obávám se, že nic nemůže nahradit intimitu koncertu jako takového. 'Vůně potu' je rozhodující,“ říká hudební publicista Vojtěch Lindaur. Hudba podle něj tímto způsobem ztrácí tajemsví.

Světové turné U2 360 zahájili irští rockeři 30. června v Barceloně. Letošní část koncertní šňůry zahrnovala vystoupení ve více než 40 evropských a amerických městech, poslední bude 28. října v kanadském Vancouveru. U2 na něm představují publiku vedle osvědčených hitů i skladby z nového alba No Line on the Horizon.

„U2 jsou dnes takovými dinosaury, kteří bivakují ve svém pop-světě,“ říká s nadsázkou Lindaur. „Mají obrovský melodický talent, jejich písničky dokáží uchvátit,“ dodává. Ve svých počátcích udávali směr, kytarista Dave Evans přezdívaný „The Edge“ svými riffy určil charakter hudby 80. let.