ČT točí film podle stejného příběhu jako major Zeman

Milíkov (Chebsko) – Režisér Jiří Svoboda natáčí pro Českou televizi na Chebsku film, odehrávající se v padesátých letech. Příběh vychází ze skutečných událostí, které byly zpracovány i v jednom z dílů seriálu o majoru Zemanovi. V napínavém snímku Kráska a netvor 1950 podle scénáře Václava Šaška se v hlavních rolích představí Klára Issová a Tomáš Töpfer.

Padesátá léta – někteří lidé budují s nadšením totalitní stát, jiní z něho utíkají a jejich život končí v rukou převaděče. V polokriminálním syrovém příběhu dostane mladá lékařka Marie podezřelý dopis ze západního Německa. Má být od její sestry Jarmily, která se měla pokusit o ilegální přechod hranic. Dopis je ale adresován Marušce, a tak Jarmila své sestře nikdy neříkala.

Marie se proto vydává do pohraničí, aby se dozvěděla pravdu. „Ten příběh je natolik silný, že mě doslova strhnul. Pro mě je těžké si tu dobu představit, je pro mě hodně vzdálená,“ uvedla k filmu představitelka Marie, herečka Klára Issová.

Stejný příběh se objevil i v seriálu o majoru Zemanovi v díle s názvem Bestie. Na rozdíl od seriálového zpracování se ale Svobodova verze drží skutečnosti. „Ve skutečnosti se příběh odehrál podstatně jinak. Přechody přes hranice byly většinou pod kontrolou státní bezpečnosti a převaděči sloužili zároveň jako informátoři o těch, které převáděli,“ vysvětlil režisér.

První klapka filmu padla na začátku října v Praze na Vyšehradě. Kromě Chebska se točilo i v Liberci nebo v lesích u Karlštejna. Ve vysílání by se Kráska a netvor 1950 měli objevit v dubnu příštího roku.

Klára Issová
Klára Issová