Národní divadlo hraje o Marii pod taktovkou Jiřího Bělohlávka

Praha – Dvě stě účinkujících zaplní jeviště i hlediště Národního divadla při Hrách o Marii. Originální hudebně-dramatické dílo, složené ze čtyř samostatných a kontrastních částí, vytvořil Bohuslav Martinů ve 30. letech minulého století. Inspiroval se středověkými mirákly a legendami. Tématem inscenace je ženství – moudré, pošetilé, hříšné, marnivé, láskyplné, obětující se… Uvedena bude jako součást mezinárodního projektu Martinů Revisited, který připomíná 50. výročí úmrtí skladatele po celý rok.

Zdroj: Národní divadlo Autor: Ilona Sochorová

Hry o Marii je jedna z nejoriginálnějších českých oper, jak tématem, tak zpracováním. „Spojuje nejrůznější výrazové prostředky – je tam tanec, zpěv, mluvené slovo, a široké prostředky hudební. Martinů v ní obsáhl kostelní zpěv, jazzové názvuky, velké symfonické barokní plochy i jarmareční divadlo,“ vypočítává dramaturg inscenace Ondřej Hučín.

Martinů chtěl ve 30. letech napsat trochu jinou operu. Nechtěl psát realistický, případně pseudorealistický příběh, ale chtěl se spíše věnovat tématům, která jsou poetická, zvláštním způsobem nepravděpodobná, a možná i naivní. Inspiraci našel ve středověkých hrách a legendách. Ve Hrách o Marii spojil do jednoho celku čtyři podobenství – Panny moudré a panny pošetilé, Mariken z Nimégue, Narození Páně a Sestra Paskalina, zní názvy částí.

Video Reportáž Petry Schubertové
video

Reportáž Petry Schubertové

Výklad hry je podle Ondřeje Hučína poměrně složitý. „V prvním podobenství podle Matoušova evangelia se dovídáme, že člověk, který zhřešil a obrazně řečeno prospal svůj život, bude navždy zatracen. Ale ve zbývajících třech hrách je tomu najednou jinak – objevuje se žena, matka, Panna Maria, jež lidem, kteří na své cestě nemohou tam ani zpátky, podává pomocnou ruku a pomáhá jim vstát,“ vysvětluje.

Ve Hrách o Marii se představí na dvě stovky účinkujících – orchestr, sbor a balet opery Národního divadla, Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor. Orchestr diriguje Jiří Bělohlávek a režisérem inscenace je Jiří Heřman. „Režisér se rozhodl zapojit do děje i dvacet postranních lóží Národního divadla. Stejně jako ve středověkém divadle, kterým jsou Hry o Marii inspirovány, bylo běžné, že publikum bylo součástí představení. I Martinů napsal, že sbor zčásti účinkuje na jevišti a zčásti děj komentuje,“ doplnil Hučín. Premiéra představení je 29. října, nejbližší repríza pak 2. listopadu.

Hry o Marii
Hry o Marii
Více fotek
  • Hry o Marii autor: Ilona Sochorová, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1201/120024.jpg
  • Hry o Marii autor: Ilona Sochorová, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1201/120025.jpg