Lidice Alice Nellis: Na počátku byla láska

Praha - Režisérka Alice Nellis se chystá k natáčení historického dramatu Lidice. Snímek podle scénáře Zdeňka Mahlera se Zuzanou Bydžovskou, Marthou Issovou nebo Karlem Rodenem by měl tragédii Lidic přiblížit prostřednictvím mezilidským vztahů. Projekt bude zahájen předtáčkou ve druhé polovině listopadu, na plátna kin by měl snímek přijít v prosinci příštího roku.

Mahler získal za původní scénář, tehdy nazvaný Nokturno, v roce 2008 Cenu Sazky. „První natáčecí den se uskuteční v blízkosti Lidic. Hlavní část natáčení začne od února příštího roku, abychom měli na plátně všechna roční období,“ říká ředitel společností Bioscop a AQS Adam Dvořák. Původně se uvažovalo, že by scénář převedli na plátno Jiří Svoboda či polská filmařka Angnieszka Hollandová; loni na Karlovarském festivalu však producenti oznámili, že počítají s Alicí Nellis.

Událost, jež otřásla celým světem, začíná jako příběh obyčejného sukničkáře. Václav Fiala se zamiluje do Aničky ze Sudet, doma ho však čeká těhotná žena. Dopis, ve kterém Aničku lživě informuje, že „něco“ podnikl a musí do ústraní, posloužil krátce po atentátu na Reinharda Heydricha jako záminka k vyhlazení Lidic. Skutečnou událostí je inspirován i příběh druhého hrdiny Františka Šímy, který nešťastnou náhodou při opilecké rvačce zabil svého syna. O vyhlazení Lidic se ve vězení nedozvěděl, po válce se vrátil domů, kde ho však čekala holá pláň. Stal se tak paradoxně jediným lidickým mužem, který tragédii přežil.0

V době tragického konce v červnu 1942 měly Lidice za sebou dějiny trvající nejméně šest staletí. Nacisté popravili všechny lidické muže; ženy a děti nechali převézt do koncentračního tábora, některé děti poslali na převýchovu. Celková bilance: 192 popravených mužů, 58 žen zemřelo v koncentračních táborech a 88 dětí bylo posláno do plynu. Obec Lidice byla vymazána z map a srovnána se zemí. Na protest proti nacistickému barbarství byla jménem Lidice přejmenována města a obce v Mexiku, Brazílii, USA i Austrálii.

Alice Nellis: dva filmy a scénář

Vedle toho, že napsala scénář k nízkorozpočtovému projektu Jana Svěráka Kuky se vrací, ve kterém by měli diváci už v květnu 2010 na plátně vidět psa Cipíska a hračku jménem Kuky v hlavních rolích, natočila Alice Nellis letos i vlastní autorský snímek s pracovním názvem Mamas & Papas. Do díla angažovala například Zuzanu Bydžovskou, Marthu Issovou a Petra Fraňka. Mozaika osudů manželských či partnerských dvojic bude mít premiéru v březnu 2010.

Lidické téma považuje režiérka za osobní - v dětství trávila prázdniny v ateliéru akademické sochařky Marie Uchytilové, která téměř celý svůj život zasvětila pomníku lidických dětí. A tak jsou pro ni Lidice nejživějším obrazem války, ke kterému se osobně přiblížila.