Mládková umístila na Kampu sochy Zoubka a Šušky, Praha 1 je chce odstranit

Praha - Dvě sochy od významných českých poválečných umělců nechala v parku Kampa před několika dny instalovat mecenáška umění Meda Mládková. Podle představitelů Prahy 1 k tomuto kroku neměla povolení a starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS) žádá jejich odstranění. Mládková sochy odstranit nehodlá, jejich umístění jí prý Hejma osobně slíbil s tím, že budou na Kampě postaveny dočasně. „Pokud se to nebude líbit Praze, obyvatelstvu, tak to zase dáme pryč,“ zněla podle Mládkové dohoda se starostou.

Mládková přiznává, že jsou plastiky na Kampě umístěny bez povolení. Tvrdí, že žádost podala, ale že nevěděla, že ji má předat také odboru životního prostředí. Po upozornění ji proto poslala i na tento odbor. „Odpověď jsme ještě nedostali,“ říká. Podle Hejmy musela administrativní proces znát, protože ho již absolvovala při povolování dalších soch, které již v parku stojí.

Kráčející torza postav vytvořil Olbram Zoubek, velký válec ze železných pásů Čestmír Suška. „Já jsem dala Praze takovou sbírku, kterou by nikde na světě nenašli, to už by neexistovalo, to umění, já jim dávám peníze, já jim dávám vzdělání, já jim dávám svůj život. A když se takhle chová Praha 1, tak já jsem pochopitelně uražená,“ dodala. V případě, že plastiky odstraní sama městská část, způsobí si tak podle Mládkové ostudu.

0Mládková se na Kampě snaží vytvořit sochařský park, jaký mají některé jiné evropské metropole. Zamýšlí do něj umístit díla 23 předních českých sochařů. Koncepci parku připravují kurátor Muzea Kampa Jiří Machalický a architekt David Vávra. Na seznamu jmen autorů jsou například Magdalena Jetelová, Kurt Gebauer, Theodor Pištěk, Vladimír Škoda, Jaroslav Róna, Kateřina Vincourová, Aleš Veselý, Čestmír Suška a řada dalších.

Praha 1 plánuje park na Kampě příští rok zrekonstruovat. Mládkové údajně vedení radnice přislíbilo, že po dokončení oprav bude možné se o umístění soch bavit. To se jí ale nelíbí. Nejprve se podle ní musí umístit sochy a až poté dodělávat další úpravy. Obává se, že v pozadí může být korupce. „Už tam asi jsou zaplaceny různé lavičky, různé chodníčky, různé karafiáty a stromy,“ myslí si Mládková.