Střízlík s křídlatou přilbou a dobrácký nemotora poprvé v časopise Pilote

Paříž - Prohnaný střízlík s křídlatou přilbou a zavalitý dobrácký nemotora. Asterix a Obelix plus psisko Idefix vedou již léta urputný boj proti římskému impériu. Alespoň ve francouzském komiksu, jehož série se prodávají do víc jak stovky států a jsou oblíbené v celé Evropě. První díl o malém válečníkovi, který nahrazuje svaly kouzelným nápojem, vyšel 29. října 1959. Hlavním záměrem tvůrců, spisovatele Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza (Uderzo začal psát i text po Goscinnyho smrti v roce 1977), bylo představit dětem prostřednictvím komiksových postav i část francouzské historie. Celkem vyrobili 33 sešitů, které vycházejí v mnoha jazycích, i latinsky a starořecky. V Evropě se stal Asterix národní institucí a vešel do všeobecného podvědomí.

Asterix a Obelix přelstívají Julia Caesara a jeho římské legie

Píše se rok 50 před Kristem. Celá Galie je obsazena Římany…, až na jednu vesnici, obývanou nepoddajnými Galy. Ta stále odolává nájezdníkům. Padesát obyvatel se dokáže bránit mnohonásobné přesile díky zázračnému posilujícímu nápoji. Ten vyrábí místní druid Panoramix. Kromě něj ve vesnici žijí další hrdinové malebných jmen - náčelník vesnice Majestatix, bard Trubadix, rybář Alfabetix, kovář Automatix a stařešina Archaix. Hlavní hrdinové Asterix a Obelix tu rozličnými způsoby přelstívají Julia Caesara a jeho římské legie. V rámci svých dobrodružství se vydávají do různých zemí, ale mnoho příhod se odehrává i přímo ve vesnici a kolem ní.

Komiks o Galech je evropskou jedničkou

Nezdolní Galové patří k tomu nejlepšímu, co se kdy zrodilo na stránkách evropského komiksu. Asterix je symbolem odporu proti impériu, které se snaží ostatním vnutit svou vůli a zákony. Začáteční písmeno v jeho jménu mu podle jeho tvůrce má zajistit čelné místo v budoucích encyklopediích komiksu. Olbřímí Obelix zase není tlustý, pouze mohutné tělesné konstituce. Snadno se rozdurdí (Kdo je tlustý??), je citlivý (pláče při romantických happyendech) a rozhodně veliký žrout.

Neporazitelní Galové se dočkali i filmového zpracování

V neméně úspěšných filmech, které vznikly na motivy komiksu, jej okouzlujícím způsobem hraje Gérard Depardieu, pro kterého to byla vysněná role. A Asterixe ztvárnil Christian Clavier.

Hrané filmy byly tři a následovaly po animované sérii osmi děl. V roce 1999 to byl Asterix a Obelix, o tři roky později Asterix & Obelix: Mise Kleopatra, kde herecké duo doplnila italská kráska Monica Belluciová. Oba filmy byly plné triků, efektních masových scén, výpravných kostýmů a hvězd. Faraónský palác pro druhý díl například vyrábělo pět set dělníků tři měsíce. A do třetice vešel do kin před rokem Asterix a Olympijské hry, kde se v roli Caesara blýsknul legendární Alain Delon. 

První díl Asterixe vyšel 29. října 1959 ve francouzském časopise Pilote, v roce 1961 byla zkompletována první kniha. Další knihy vycházely od té doby zhruba v ročních intervalech. K 50. výročí vydání prvního dílu se v Paříži uskuteční výstavy, představení a konference. Vyšel také 34. díl komiksu.


 

Asterix - plakát na muzikál
Zdroj: Theatre des Champs Ely ses