Jackson ve filmu: Plastický obraz pracujícího umělce

Praha - Spontánní potlesk při závěrečných titulcích i během projekce doprovodil tuzemskou premiéru filmu This Is It, který zachycuje přípravy Michaela Jacksona a jeho týmu na plánovanou šňůru koncertů v Londýně. První tuzemské i zahraniční ohlasy na snímek jsou pozitivní, hovoří o dokumentu jako o důstojné poctě kontroverznímu umělci. Film dnes vstupuje do vybraných kin po celé republice, kde bude k vidění dva týdny - stejně jako v kinech po celém světě. Poté by se měl objevit na DVD.

„Bál jsem se, že to bude pomníček Michaelu Jacksonovi a byl jsem příjemně překvapen. Je to unikátní vhled do příprav velké show,“ hodnotí snímek hudební publicista Jan Vedral. Režisér Kenny Ortega podle něj musel použít řadu záběrů, které by se do běžného dokumentu nedostaly, a divák se tak dozví leccos o celém týmu.

„Člověk, kterého vidíme tancovat a zpívat, není ten, který by měl ve zbídačeném stavu umřít na zástavu srdce,“ říká Vedral k dohadám o Jacksonově zdravotním stavu. „Je to plastický obraz postavený z náznaků a jsou tam i vtipné pasáže,“ uzavírá. I první odborné kritiky ze světa jsou převážně pozitivní.

0Premiéry filmu se konaly ve 2:00 SEČ v noci na dnešek v 17 městech světa. Centrem události bylo Los Angeles, kde se v úterý večer místního času zúčastnili promítání kromě zpěvákových bratrů také například zpěvačka Jennifer Lopezová či herec a rapper Will Smith. Firma Sony, která za práva k filmu zaplatila 60 milionů dolarů, bude distribuovat 8 500 kopií snímku do 75 zemí světa.

Zpěvákova rodina snímek podle některých médií označila za podvod, protože podle nich „krále popu“ v některých scénách zastupuje dvojník. Zástupci fanoušků Jacksona zase proti filmu protestují, protože když vznikaly záběry pro film, někteří lidé z jeho okolí údajně věděli, že je na pokraji smrti. Ale kvůli představě výdělku to prý naprosto ignorovali. Tomu neodpovídá prohlášení kytaristky z Jacksonovy doprovodné skupiny Orianthi Panagarisové. „Nechtělo se mi věřit, že nás opustil někdo, kdo měl ještě tolik energie,“ uvedla.

Michael Jackson
Michael Jackson
Více fotek
  • Michael Jackson zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/956/95509.jpg
  • Nedočkaví fanoušci autor: Jason DeCrow, zdroj: AP/ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1202/120187.jpg