Protektor se představil světu

Londýn - Nový český snímek Marka Najbrta Protektor, který již stihnul být Českou filmovou a televizní akademií nominován za Českou republiku na Oscara, absolvoval ve středu na Londýnském filmovém festivalu svou mezinárodní premiéru. Drama odehrávající se za druhé světové války bylo diváky přijato kladně, nyní jej čeká cesta na další festivaly a tvůrci usilují také o zahraniční distribuci.

Snímek vyprovokoval obecenstvo k živé debatě s tvůrci. „Mezi diváky bylo hodně Čechů, což je při takových projekcích v zahraničí běžné a není to typická ukázka myšlení zahraničního publika,“ řekl po promítání režisér Marek Najbrt.

„To téma nás oslovilo samo od sebe. Vždy jsme se historií zabývali a zjistili jsme, že se chceme vyjádřit k protektorátu, tedy k době, která má co říci i současnosti. Nemysleli jsme v žádném smyslu na to, jak bude fungovat na české ani zahraniční publikum. Ani to neumíme odhadnout. Sázíme na poctivost našeho záměru a doufáme, že si své diváky najde.“ (režisér Marek Najbrt)

Protektor líčí manželství, které se po okupaci Československa v roce 1939 ukáže jako rasově smíšené - rozhlasového redaktora a jeho židovské manželky. Výtvarně výrazný film vrcholí po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha zápletkou kolem kola jednoho z atentátníků. Hlavní role zahráli Jana Plodková a Marek Daniel.

Protektor - Jana Plodková v roli Hany
Zdroj: ČT