Běsové z Dlouhé na obrazovce ČT

Praha - Dostojevského román Běsi v dramatizaci Alberta Camuse nastudovala v Divadle v Dlouhé v roce 2002 režisérka Hana Burešová. Inscenace se dosud dočkala více než 60 repríz a přinesla představitelce jedné z hlavních rolí Marii Málkové Cenu A. Radoka. Tříhodinové prorocké dílo o moderním světě bez Boha budou moci zhlédnout i diváci České televize - v rámci cyklu Zveme vás do divadla jej uvede dnes od 20.00 ČT2.

Do provinčního města přijedou dva mladí muži, syn přední dámy gubernie Nikolaj Stavrogin a jeho přítel Petr Verchovenskij, syn Nikolajova vychovatele. Stavrogina předchází zvěst o jeho výstředním chování, Petr má pověst zahraničního revolucionáře. Příjezd hrdinů je provázen skandálními a posléze i hrůznými událostmi. Zatímco Stavrogin ve své nihilismem rozvrácené duši vede smrtelný zápas o smysl své existence, Verchovenskij opřádá město sítěmi intrik, zakládá podzemní organizaci a pro utužení spiklenecké kázně organizuje společnou vraždu jednoho ze členů organizace…

F. M. Dostojevský (1821-1881) napsal román Běsi (též Běsové) ve svých 50 letech. Jde o jeho dodnes nejdiskutovanější dílo. Kniha byla koncipována jako maloměstská kronika, zapsaná nenápadným návštěvníkem města. Autor se inspiroval zavraždením studenta Petrovy zemědělské akademie I. Ivanova, člena tajného spolku Pomsta lidu.

„Pro mne je Dostojevskij v první řadě spisovatel, který dlouho před Nietzschem rozpoznal soudobý nihilismus, definoval ho a viděl dopředu jeho příšerné nebo šílené následky a který se pokoušel určit poselství spásy. Jeho hlavním tématem bylo, co sám nazýval duchem propasti, duchem popírání a smrti. Proto ovládá jeho postava – vzdor svým slabostem a právě pro ně – naše literatury a naše dějiny.“ (Albert Camus)

V rolích Nikolaje Vsevoldoviče Stavrogina a Petra Štěpánoviče Verchovenského zhlédnou diváci výkony Davida Prachaře a Jana Vondráčka. Vedle nich se objeví Miroslav Táborský, Miloš Kopečný nebo Naďa Vicenová. Autorem hudby je Vladimír Franz.

16. listopadu a 9. prosince budou mít diváci poslední příležitost vidět inscenaci na jevišti; na leden je naplánována derniéra.

Běsi
Běsi
Více fotek
  • Běsi zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1204/120336.jpg
  • Běsi zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1204/120342.jpg