Cílem projektu je dočasně transformovat nevábné místo a přinést novou atraktivitu a význam do boční uličky podchodu, kterou mnozí lidé musí každodenně projít jen s velkou nelibostí. Sdružení chce veřejnému prostoru dodat trochu lidskosti a oživit ho, aby se stal prostředím „pro imaginaci, kde se prolínají přání, zájmy a tradice“.
„Chtěli jsme rozsvítit šedivý zanedbaný prostor a ukázat, že vstup umění může přinést lidem další kvalitu,“ potvrzuje Dominika Špalková z Poco a poco animato.
Nabídku vystavovat na netradičním místě přijalo osm královéhradeckých výtvarníků. Někteří z oslovených odmítli. Ti, kteří pořadatelům kývli, ale nelitují. „Myslím, že lidé sem budou rádi chodit a budou se i rádi vracet,“ domnívá se například Bohuslav Špaček, jeden z vystavujících.
„Do galerií vždycky přijde jenom úzká skupina lidí, kteří vyloženě mají zájem o umění, a tohle je šance, jak oslovit běžného člověka, který jde jen tak náhodou kolem,“ doplnil výtvarník Jindřich Pavlíček.
Galerie v podchodu je pokračováním dlouhodobého projektu sdružení Poco a poco animato, které chce kulturu v Hradci Králové přivádět i do míst, kde by ji nikdo nečekal. Lidé už například mohli zhlédnout divadelní představení v bývalé továrně na výrobu skelných vláken, které se konalo v rámci mezinárodního festivalu Industriální stopy.
Výstava v podchodu potrvá do konce prosince a organizátoři ale předpokládají, že není poslední. „Rádi bychom od ledna dělali pravidelné měsíční výstavy, které už by měly svého kurátora, svou koncepci,“ přeje si Dominika Špalková.