Po(d)chodem vchod!

Hradec Králové – Podchod pod třídou Karla IV. v centru Hradce Králové se na několik týdnů proměnil v galerii a cesta pod zem se tak na čas stala i cestou za kulturou. Prostory oživila výstava Fast Art (Keep Walking), která je prvním počinem projektu Po(d)chodem vchod! / Walk Thru Gallery občanského sdružení Poco a poco animato. Osm vitrín se stalo výzvou pro osm umělců, kteří měli chuť vytvořit netradiční galerii ve veřejném prostoru.

Cílem projektu je dočasně transformovat nevábné místo a přinést novou atraktivitu a význam do boční uličky podchodu, kterou mnozí lidé musí každodenně projít jen s velkou nelibostí. Sdružení chce veřejnému prostoru dodat trochu lidskosti a oživit ho, aby se stal prostředím „pro imaginaci, kde se prolínají přání, zájmy a tradice“.

„Chtěli jsme rozsvítit šedivý zanedbaný prostor a ukázat, že vstup umění může přinést lidem další kvalitu,“ potvrzuje Dominika Špalková z Poco a poco animato.

Nabídku vystavovat na netradičním místě přijalo osm královéhradeckých výtvarníků. Někteří z oslovených odmítli. Ti, kteří pořadatelům kývli, ale nelitují. „Myslím, že lidé sem budou rádi chodit a budou se i rádi vracet,“ domnívá se například Bohuslav Špaček, jeden z vystavujících.

„Do galerií vždycky přijde jenom úzká skupina lidí, kteří vyloženě mají zájem o umění, a tohle je šance, jak oslovit běžného člověka, který jde jen tak náhodou kolem,“ doplnil výtvarník Jindřich Pavlíček.

Galerie v podchodu je pokračováním dlouhodobého projektu sdružení Poco a poco animato, které chce kulturu v Hradci Králové přivádět i do míst, kde by ji nikdo nečekal. Lidé už například mohli zhlédnout divadelní představení v bývalé továrně na výrobu skelných vláken, které se konalo v rámci mezinárodního festivalu Industriální stopy.

Výstava v podchodu potrvá do konce prosince a organizátoři ale předpokládají, že není poslední. „Rádi bychom od ledna dělali pravidelné měsíční výstavy, které už by měly svého kurátora, svou koncepci,“ přeje si Dominika Špalková.

Fast Art (Keep Walking)
Zdroj: www.pocoapoco.cz