V Divadle Komedie čekají Hosty z divokého kapitalistického Východu

Praha – Jako druhou hru německé sezony uvede Divadlo Komedie hru Hosté současného německého dramatika Olivera Bukowského. V roce 1999 byla oceněna cenou Mühlheimer Dramatikerpreis pro nejlepší současnou německou hru. Příběh zachycuje sny, touhy a ztroskotané vize první generace podnikatelů na divokém kapitalistickém Východě v období prvních let sjednocení Německa. Pustý pruh země poblíž hranic se stane dějištěm malého „ekonomického zázraku“, za který jeho tvůrci zaplatí posledním zbytkem mezilidské slušnosti a duševní rovnováhy.

„Je to pestrá sociální studie,“ domnívá se herečka Ivana Uhlířová, která v představení hraje společně například s Jiřím Černým, Martinem Fingerem, Gabrielou Míčovou nebo Martinem Pechlátem. Podobu scény má na starosti designér Maxim Velčovský, spolupráce na inscenaci Hosté je jeho první divadelní zkušeností.

Začátek 90. let byl podle Bukowského ve znamení částečné kolonizace. Obyvatelé východní části přijali měnu, ústavu a tím i veškerý hodnotový systém svého západního souseda. „Což samozřejmě vedlo k absurdním situacím. Naprostí ztroskotanci na venkově se začali chovat jako turbokapitalisté. Z bývalých prasečáků se začali dělat bary a lidé nebyli schopni už po dvou měsících platit hypotéky, protože tam nikdo nechodil,“ doplnil režisér představení Thomas Zielinski, který sice žije v Česku, ale vyrůstal v Německu.

V Bukowského hře se mladá dvojice, žijící na německém venkově, rozhodně přestavět bývalé hospodářské budovy zemědělského družstva na hotel. Naivně si myslí, že je snadným úkolem rozjet takové podnikání a přilákat sem hosty. Při rekonstrukci jim aktivně pomáhají sousedé z vesnice s představou, že i oni budou mít v budoucnu z provozu hotelu prospěch. Realita nakonec ukáže, že jejich představy byly mylné.

Bukowského ostrou satiru v Divadle Komedie upravili, aby nebyla jen moralitou 90. let, ale měla přesah i pro českého diváka. "Myslím si, že společensko-politický vývoj v obou zemích šel velmi podobným směrem s tím rozdílem, že Česká republika se stala samostatným demokratickým státem. Na rozdíl od bývalé NDR, která dnes již neexistuje, si zachovala do jisté míry určitou ’originalitu‘, ale jakýsi druh kolonizace proběhl i zde. A proto si myslím, že se Češi ve hře Hosté najít mohou," předpokládá Zielinski. Premiéra Bukowského hry je 30. října, nejbližší repríza 2. listopadu.


Staří hrdinové, nové světy - noví hrdinové, staré světy

Osmá, „německá“ sezona Pražského komorního divadla v Divadle Komedie má podtitul Staří hrdinové, nové světy – noví hrdinové, staré světy. Odkazuje na zlomové historické okamžiky 20. století. První premiérou sezony byla hra Goebbels/Baarová, druhou Bukowského Hosté.

Na konec listopadu se připravuje adaptace románu Thomase Brussiga Hrdinové jako my a na období před Vánoci přepis novely Johanese Urzidila Weissenstein. V roce 2010 se návštěvníci Divadla Komedie mohou těšit na Černé panny Güntera Senkela a Feriduna Zaimoglu.

Německou sezonu uzavře inscenace Lulu Franka Wedekinda. Samostatnou kapitolou pak bude scénická adaptace Osudů dobrého vojáka Švejka. Připravuje ji režisér Dušan Pařízek ve spolupráci s vídeňským divadlem Schauspielhaus. Premiéra proběhne v prosinci 2009 ve Vídni.