Návraty R. Lukavského na ČT

Praha - Loni zesnulého mistra hereckého umění Radovana Lukavského připomene dnes, v den jeho nedožitých 90. narozenin, Česká televize: diváci se mohou těšit na dokument O. Kepky Návštěva u Radovana Lukavského (2005), aktovku z 90. let Felix Mitterer: Pšenice na dálnici a komedii ze 70. let Touha Sherlocka Holmese. Vzpomínka bude pokračovat v pondělí dramatem Mata hari (1970).

Radovan Lukavský se narodil 1. listopadu 1919 v Praze. Od dětských let účinkoval na ochotnických scénách. Po absolvování gymnázia v Českém Brodě studoval rok na Filozofické fakultě UK, po uzavření českých vysokých škol pokračoval ve studiu na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Od roku 1941 do konce 2. světové války byl totálně nasazen. Po návratu z Německa pokračoval ve studiích jak na filozofické fakultě, tak na konzervatoři, kde spoluzaložil DISK, Divadelní studio konzervatoře.

V roce 1946 se stal členem Městského divadla na Královských Vinohradech, o čtyři roky později členem Městských divadel pražských. Od roku 1957 působil v Národním divadle. V roce 1947 započal také svou pedagogickou dráhu, do roku 1959 působil jako externí pedagog na Akademii múzických umění v Praze (AMU), kde s malými pauzami vyučoval až do konce svého života; v roce 1993 zde byl jmenovám docentem, o dva roky později profesorem. V roce 2005 byl jmenován čestným doktorem AMU. Vyučoval i na pražské konzervatoři a brněnské Janáčkově akademii múzických umění.

Veřejnosti je Lukavský nejznámější svým účinkováním v seriálu F. L. Věk. V roce 1996 obdržel Cenu Thálie za celoživotní přínos divadlu, od roku 1998 předsedal kolegiu pro udělování těchto cen.

Vzpomínka na R. Lukavského na ČT

Neděle 1. listopadu

Radovan Lukavský a Jana Boušková v aktovce z inscenace Národního divadla „Návštěvní doba“. Záznam z Divadla Kolowrat (1994). Divadelní režie I. Rajmont.

Lukavský vlídně přijal štáb České televize na své chalupě a vyprávěl o svých životních zážitcích, o divadle a literatuře, o světě, jak ho poznal a jak ho vnímal. Scénář a režie O. Kepka.

Radovan Lukavský jako geniální detektiv, ale mizerný hudebník v hlavní roli české filmové komedie (1971). Dále hrají: V. Voska, V. Fialová, M. Rosůlková, B. Záhorský, E. Kohout, P. Landovský, J. Kemr, V. Brodský a další. Režie Štěpán Skalský.

Pondělí 2. listopadu

Slávka Budínová jako slavná tanečnice obviněná ze špionáže v období 1. světové války. Dále hrají: R. Lukavský, J. Adamíra, F. Le Breux, J. Kačer, I. Racek, J. Bláha, Režie J. Dudek.