Kurátorem galerie NoD Jiří Machalický, komise nesouhlasí

Praha - Novým kurátorem pražské Galerie NoD se stal Jiří Machalický. Galerie hledala autora dramaturgie poté, co na této pozici v létě musel skončit člen skupiny Guma Guar Milan Mikuláštík. Se jmenováním Machalického ale nesouhlasí členové komise, která kandidáty na pozici kurátora doporučovala. Historik umění Machalický, který je také kurátorem Muzea Kampa, mezi nimi nebyl.

Nadace oslovila s žádostí o posouzení přihlášek umělce Krištofa Kinteru a historika umění a bývalého kurátora NoD Jiřího Ptáčka, kteří přizvali ještě výtvarníka a pedagoga Vladimíra Skrepla. „Vybrali jsme pět finalistů, s těmi jsme se sešli a i se zástupci Linhartovy nadace s nimi nad projekty strávili dvě odpoledne,“ řekl Kintera. Z těchto pěti projektů pak komise doporučila dva, projekt Mariany Serranové a skupiny Jiřího Franty, Davida Böhma a Marka Meduny.

Projekt Jiřího Machalického prý Kintera vůbec neviděl. „Rozhodli úplně jinak, než jsme doporučili. Strávili jsme zbytečně množství času vybíráním projektů, které by podle nás zaručily, že v galerii NoD bude pokračovat svěží a progresivní výstavní program,“ řekl Kintera. Machalický toto podle něj nesplňuje.

Milan Mikuláštík galerii, kterou spravuje Linhartova nadace v domě patřícím pražské židovské obci, musel opustit po několika kontroverzních výstavách; za jeho odchodem pravděpodobně stála především výstava polského autora Petera Fusse, kterou tvořily i obrazy nacistů s židovskou hvězdou na rukávě. Nadace nechala Mikuláštíka dokončit některé již připravené projekty, v létě vyhlásila na kurátora konkurz.0

Jediný projekt s financemi

Zástupce Linhartovy nadace Jan Mayer k výběru Jiřího Machalického řekl, že nikdo jiný z uchazečů nenabízel tak komplexní přístup k dramaturgii galerie. Kintera, Ptáček a Skrepl prý byli jen jedni z odborníků, které nadace pro konzultace o uchazečích oslovila; z těch, které trojice doporučila, podle Mayera nikdo nepředložil projekt, který by dokázal zajišťovat i peníze, marketing a propagaci projektů, které by se v galerii měly konat. „Chceme, aby NoD byl cross-generační, aby v něm vystavovali nejen třicátníci, ale i lidé po škole, ale na druhé straně také třeba starší a zavedená jména,“ uvedl Mayer. 

Do konce roku by se podle Mayera měla v galerii objevit třeba díla Margity Titlové-Ylovsky, počátkem příštího roku pak výstava Martina Mainera. Machalický podle něj bude jakýmsi kurátorem-koordinátorem a bude spolupracovat s dalšími autory výstav.

Komise nerozhodují

Kintera postoj nadace vnímá jako neúctu. Situace, kdy organizace osloví při konkurzu odborníky a žádá je o doporučení při výběru uchazečů, kterým se poté neřídí, je v českém prostředí poměrně častá. Ministr kultury Pavel Dostál jmenoval Milana Knížáka před deseti lety do čela Národní galerie přesto, že v konkurzu skončil na třetím až čtvrtém místě. Loni zase tehdejší ministr kultury Václav Jehlička jmenoval šéfem České filharmonie Vladimíra Darjanina i přesto, že jej výběrová komise jednoznačně nedoporučila. Jmenovat ředitele těchto institucí ministři tímto způsobem mohou.

Peter Fuss: Achtung
Peter Fuss: Achtung
Více fotek
  • Peter Fuss: Achtung autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1207/120677.jpg
  • Vladimír Darjanin autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/515/51467.jpg